Quantcast
Channel: Moderna kuhinja - na moj način
Viewing all 70 articles
Browse latest View live

[Malo vremena:] Sretan mi rođendan(2014.) Slane kocke s ajvarom i sirom

$
0
0

I napokon da sam uspio napisati posljednji dio ove rođendanske priče. Sjedim i divim se da sam napokon i ovaj dio završio i da se konačno mogu nakon ovoga vratiti onom starom pisanju i vođenju bloga baš kao i sa svojom teškom filozofijom oko hrane i svoj životnih priča.  Jučer sam opet posjetio  jednu osječku slastičarnicu tako da se i materijal oko toga počeo lagano skupljati i znam da sam obećao kako ću početkom ovoga mjeseca početi pisati o tome, no eto uhvatio me takav splet okolnosti da nisam nikako uspio sve obaviti na vrijeme jer inače nisam takav i uvijek stojim iza svojih obećanja, nikada ih ne prekršim, a ako ih slučajno i prekršim imam manju grižnju savjesti. Neću Vam više ništa pisati jer pripremam  druge priče, a i relativno je kasno s obzirom da se opet ustajem prije sedam sati, a i ovaj post će biti malo duži pa s toga bolje da krenem s tipkanjem recepata. :) 


Sastojci potrebni za biskvitno tijesto od špinata : 

( Normativ je dovoljan za onaj pleh od pećnice )

  • 8 jaja ( koristio sam domaća )
  • 8 ravnih jušnih žlica glatkog brašna
  • 550 g svježeg špinata ( prethodno blanširanoga i sitno iscjekanoga ) ili u nedostatku istoga možete koristiti i onaj smrznuti
  • 2 dl kiseloga vrhnja
  • 1 p.p. 
  • soli ( po ukusu i potrebi )

Sastojci potrebni za nadjev od sira :

  • 1 kg svježeg kravljeg sira
  • 4 - 5 pune jušne žlice ajvara
  • 2 - 3 režnja češnja-češnjaka


Dodatni sastojci :

  • 5 - 6 komada prethodno pripremljenih i ispečenih palačinki
  • 250 g šunkarice za pizzu
  • 200 g sira trapista ( koristio sam Gaudu )
  • 1 kiselog vrhnje + 2 jušne žlice tučenoga slatkoga vrhnja
  • svježe peršinovo lišće ( za aranžiranje )


Postupak :

Prije nego li išta počnete raditi savjetovao bih Vam da prvo napravite smjesu za palačinke i ispečete ih na najobičniji i klasični način kako to uvijek i radite. Odvojite žumanjke od bjelanjaka. Ukoliko radite sa svježim špinatom temeljito ga operite i blanširajte nekoliko minuta u slanoj i kipućoj vodi u koju ste dodali malo šećera kristala zbog boje, ohladite i sitno nasjeckajte ili jednostavnija verzija je ta da možete koristiti smrznuti špinat. Žumanjke pjenasto umutit, te im dodajte špinat, sol i kiselo vrhnje. Dobro izmiješajte sve dok ne dobijete homogenu smjesu. 

Pred kraj dodajte brašno i prašak za pecivo, te prosijte u smjesu od žumanjaka, špinata, vrhnja i soli. Nakon toga bjelanjke istucite u čvrsti snijeg u kojega ste prethodno dodali limunovog soka i malo soli.

U tučene bjelanjke dodajte smjesu od žumanjaka i pomoću spatule lagano ali energično umiješajte smjesu sve dok ne postane homogena. 

Dobivenu biskvitnu smjesu prebacite na masni papir za pečenje i pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 200 C i sve dok biskvit ne dobije zlatno-smeđu koricu. Kad se ispeče prethodno ga dobro ohladite, te ga prerežite na pola. Na plastičnu tacnu složite prvu polovicu pečenog biskvita, obložite ga onim rastezljivim kalupom za torte. Na pečeni biskvit posložite pečene palačinke koje ste prethodno nadjenuli sa sirom trapistom i šunkaricom.


U posebnoj zdjelici miskerom dobro razradite svježi sir kojega ste posolili po ukusu. Dodajte ajvara i sitno sjeckanog ili protisnutog češnjaka, te dobro izmiješajte sve dok ne dobijete homogenu smjesu.

Na pečeno biskvitno tijesto na kojemu se nalaze punjene i zarolane palačinke dodajte nadjev od sira, ajvara i češnjaka. 


Smjesu dobro poravnajte i zagladite, te stavite drugu polovicu pečenoga biskvita. Ostavite najbolje preko noći da odstoji u hladnjaku. Sutradan maknite obruč, izrežite, te ukrasite po želji. Ja sam umutio kiselo vrhnje s tučenim slatkim vrhnjem i malo majoneze, te samo postavio na svaku kocku i iskreno svima se svidjelo. Po želji možete i naknadno dodati sitno naribanoga trapista. :)





Pizza pužići


Ovo je savršeno kad nemate živaca niti vremena za dizano tijesto, pa tu uskače jedna malo drugačija, ali opet prihvatljiva i ukusna verzija pizza pužića. :)

Sastojci potrebni za tijesto :

  • 600 g glatkog brašna
  • 380 ml hladnoga mlijeka
  • 100 g maslaca
  • 1 puna čajna žlica origana
  • 1 p.p.

Sastojci potrebni za nadjev :
  • 300 g šunke za pizzu
  • 250 g sira trapista
  • 200 ml pasirane rajčice
  • 1/2 čajne žličice origana
  • sol, crni mljeveni papar i sušeni bosiljak ( po želji i ukusu )

Postupak :


U dubljoj posudi prosijte brašno s praškom za pecivo. Dodajte origano i maslac narezan na sitnije kockice, a zatim mlijeko. Pomoću viljuške dobro razradite tijesto, a zatim se prebacite na onaj klasični rad i miješanje s rukama. Dobiveno tijesto izbulirajte na tri veće bule. Svaku razvaljajte na kocku jednake veličine. Tijesto premažite s pasiranom rajčicom koju ste začinili s navedenim začinima.




Na pasiranu rajčicu dodajte sitno naribari sir trapist i šunkaricu. Zarolajte kao roladu, te izrežite na kolutiće jednakih proporcija. 


Posložite ih na masni papir za pečenje, te pecite na nekakvih 220 C oko 15-20 tak minuta, ovisno o pećnici ili sve dok ne dobiju zlatno-smeđu boju.


Nadjevene kiflice


  • 1 kg  glatkog brašna
  • 1 kocka svježeg kvasca ( 40 g )
  • 120-130 ml  tople vode
  • 400 ml mlijeka
  • 160 g maslaca
  • 2 čajne žličice šećera kristala
  • 2 jaja ( veća )
  • soli ( po ukusu i potrebi )


Sastojci potrebni za nadjev :

  • 350 g šunkarice za pizzu
  • 2-3 režnja češnja-češnjaka
  •  
  • + 60 g maslaca ( za premazivanje kiflica )


Postupak :

U manjem lončiću rastopite maslac pazeći da Vam ne zagori, tj. otapajte ga na slaboj temperaturi ili u mikrovalnoj. Kasnije mu dodajte ostatak mlijeka od kojega ste oduzeli 2dl i dodajte jaja. Pjenjačom lagano umiješajte sve dok ne dobijete homogenu smjesu.


U manji lončić ili zdjelicu dodajte 2 dl mlijeka, šećer i ugrijte na laganoj vatri. Maknite s vatre, dobro izmiješajte, te dodajte svježi kvasac iskidan na sitnije komadiće i ostavite sa strane da se uzdigne. U dublju posudu dodajte prosijano brašno i tekuću smjesu od rastopljenoga maslaca, mlijeka i jaja. Sve sastojke dobro izmiješajte kuhačom ili viljuškom. Brašno možete i postepeno dodavati ili kao ja sve odjednom no tada će trebati mnogo više i bolje umiješati tijesto.

Tijesto mijesite sve dok ne postane homogeno. Kod ovoga tijesta mi se iznimno sviđa to što je dosta drugačije od svih dosadašnjih jer je jako mekano i ljepljivo, a i s time najmekanije kiflice dosada.

Dobiveno tijesto ostavite na toplom mjestu da se diže, a u međuvremenu pripremite nadjev za kiflice.

Šunkaricu nasjeckajte ili iskidajte na sitnije komade. Stavite je sotirati na vrlo plitku masnoću sve dok se u potpunosti ne iskaramelizira. 

Dobiveni nadjev prebacite u manju posudu, te joj dodajte protisnuti češnjak i malo soli. Dobro izmiješajte, te tim nadjev nastavite s daljnom izradom kiflica kako to uvijek radite. Pred sam kraj kiflice poslažite na masni papir za pečenje, te svaku premažite s rastopljenim maslacem. Tokom razvijanja tijesta postepeno dodavajte brašna, te uvijek dobro pobrašnite radnu površinu na kojoj ćete razvijati tijesto.  Peći ih na 180 C nekakvih 15-20 minuta ovisno o pećnici ili sve dok ne dobiju zlatno-smeđu koricu. Ja sam ih posipao s mljevenim makom, a u neke sam stavljao i sira trapista. :)

I to bi bilo to.





[Kad se sve posloži:] Perkelt od piletine

$
0
0
Prošlo je malo više od tri mjeseca otkako sam se vratio iz Njemačke i točno toliko vremena otkako sam počeo raditi na novom radnom mjestu. Previše mi se stvari nakupilo u to vrijeme uključujući i kronični umor koji je cijelo ovo vrijeme trajao, no eto kako sam naveo u postu sve se posložilo i to do prije kojeg tjedna i sad napakon se mogu posvetiti svim drugim stvarima uključujući i pisanju bloga kojega sam uistinu previše zanemario ako mene pitate, no došlo je vrijeme i da to promijenim jer sam ionako u prevelikom zaostatku s receptima koji se samo talože, gdje mi memorijska kartica od 5Gb-a prepunjena i jednostavno nešto moram poduzeti po tom pitanju. Oni koji me redovito prate i čitaju moje postove što preko bloga, što preko Face-a znaju da sam već nekoliko puta najavio kako ću napokon napisati i ono ružno iskustvo koje sam doživio u Njemačkoj, baš kao i one recenzije gdje sam po gradu odlazio u slastičarnice i čisto iz nekakve znatiželje isprobavao kolače i torte te napraviti jednu posebnu recenziju i predstaviti Vam većinu slatkiša koje možete isprobati, koje biste trebali ili ne biste trebali ... I sad kad su se većina stvari posložila i dalje mi zna biti malo teže sjesti ispred računala i natipkati nešto novo jer i sami znate da ne volim kratke uvode i čisto nešto novo da napišem, već se zbilja posvetim tomu svemu, a i onda ukoliko imam inspiracije. Znam jedino da ću morati malo ubrzati s tim ispisivanjem recepata baš kao što sam to radio na samom početku vođenja i pisanja ovog bloga. Život mi je i dalje turbulentan no nekako sam se sada s time pomirio vjerojatno zbog toga što sam borac i nikada se ne predajem i doslovno kud puklo da puklo idem dalje sve dok se određene stvari ne riješe. Posljednjih par mjeseci isto tako malo više sam se posvetio preuređenju interijera i kupovanja kojekakvih kućnih i onih materijalnih i opipljivih stvari s kojima ne baš tako svakodnevno kupujemo i opremamo svoje stanove, kuće, vikendice... I moram priznati kako me to veseli i radujem se tome, no isto tako želim priznati da je bilo mojih žutih minuta ili kako ja to volim reći "muškog PMS-a koji kad me uhvati drži nekoliko tjedana, a jedan od primjera je taj kako u velikoj količini nisam uspio pronaći nikakvu sreću i zadovoljstvo, pa čak niti kad bih radio nekakav kolač i tortu i to me dodatno zabrinulo, no kažem i takva faza je valjda normalna i vjerujem da ima još takvih, no kad si okružen s ljudima s kojima možeš o takvim stvari razgovarati i povjeriti se bude ti mnogo lakše i tada na drugačiji način gledam na određene situacije. Barem ja, ne znam kako drugi. E sada da ne bih opet pretjerao s kilometarskim uvodima htio sam nešto napisati i o ovom perkeltu kojega naprosto obožavam. Jednostavan je za pripremu da ne može biti jednostavniji, no opet je tako ukusan i tako zarazan da kad ga jednom probate vjerujem da ćete ga uvrstiti u svoja jela koja radite za obitelj, prijatelje... Moj otac kad si da truda uistinu zna napraviti savršene perkelte i iskreno volio bih kad bi mu se dalo to češće raditi jer ih naprosto obožavam, no naravno da sam ja tu koji svakodnevno kuha i opet moram priznati otkako su one vrućine udarale iz dana u dan, iz tjedna u tjedan prestao sam toliko kuhati, no gledam da barem za vikend imamo nešto slatko. Kod perkelta mi toliko meso i nije bitno, no znam da se možda dobra većina neće složiti s time, no bitno mi je da isti taj perklet ima dobru tečnost bez da se dodaje previše zaprške,pa s toga u svaka takva jela volim stavljati više sjeckanog crvenog luka koji će Vam dati dodatnu gustoću, no bitno da povrće i meso malo karamelizirati koje također dodatno utječe na sam okus perkelta. Pod oznake sam ubacio "jela do 50 kuna" jer ovo jelo to može biti, no ukoliko ćete ga raditi za više od četiri osobe tada i budžet treba pojačati, no eto  vjerujem da će Vam se svidjeti, te da će se pronaći na Vašim stolovima. :) 


Sastojci : ( za cca 4-5 osoba )

  • 2 većih pilećih prsa
  • 5 srednjih glavica crvenog luka
  • 3 velike mrkve ( prethodno oguljene i narezane na kolutiće srednje debljine )
  • 3 srednja režnja češnja-češnjaka
  • 2 veća lovorova lista
  • 1 jušna žlica mljevene slatke paprike
  • sol i crni mljeveni papar ( po ukusu )
  • 1 dl suhog bijelog vina

Postupak : 

Na plitku i dobro zagrijanu masnoću dodajte prethodno otkoštena i očišćena pileća prsa nasjeckane na kockice srednje veličine, te ih pirjajte sve dok ne prestanu puštati vodu, a meso tada karamelizirajte.

Kad meso postane lagano karamelizirano dodajte sitno sjeckani crveni luk i češnjak, te pirjajte sve dok i luk ne postane malo karameliziran. 

Nakon toga dodajte nasjeckanu mrkvu i nastavite s pirjanjem. Što se povrće i meso bude bolje karameliziralo i sam perkelt će biti mnogo ukusniji. Dodajte sve navedene začine i pirjajte još nekakvih cca 5 minuta, a zatim podlijte s vodom i to sami odlučite ovisno da li više volite da bude tečnosti ili bez nje. 

Pred sam kraj možete dodati klasične zaprške ili glatkog bijelog ili nekakvog drugog brašna pomiješanog s vodom kako biste tu tečnost malo zgusnili. Poslužite ss prilog po želji. Ja sam na tržnici pronašao domaćih širokih rezanaca koje sam upotrijebio uz ovaj perklet iako više uz takva jela volim klasičnu kašicu s krumpirom. I to bi bilo to, jednostavno je da ne može biti jednostavnije. :) 






[U stranoj zemlji- 1. dio :] Pizza

$
0
0




Napokon sam odlučio napisati post koji već mjesecima unaprijed pripremam i najavljujem, no eto nekakvim spletom okolnosti čekao sam da napravim pizzu i to onu pravu domaću koju nigdje, ali zbilja nigdje ne možete pojesti, uključujući i domaću salsu od rajčica s kojom sam premazivao tijesto baš kao što to radite s klasičnim umakom od pasirane rajčice uz dodatke kojekakvih začina i neizostavnog origana. Vjerojatno se pitate zašto sam tek sada odlučio se ispričati Vam priču koju sam prošao prije pet mjeseci u Njemačkoj na radnom mjestu gdje sam završio radeći kao "pizza-jola" . Dogodilo se iz čistog i jednostavnog razloga, a taj je da Vam pokažem i neke od svojih pizza koje sam radio, poprilično objasnim Vam kako je to raditi za naše ljude vani i to ne iz razloga kako bih nekoga obeshrabrio i koji imaju na umu danas, sutra otići iz naše države trbuhom za kruhom. Priča kao i samo iskustvo koje sam tamo prošao i doživio je dosta negativno, no kao i uvijek pokušao sam i uspio iz tog iskustva izvući ono najpozitivnije jer mislim da se u životu sve događa s razlogom, baš kao i ova moja priča koja me dodatno ojačala i nikako nije obeshrabrila da nagodinu opet pokušam otići van i isprobam nešto drugo.


Koncept cijele priče odvio se prije nekoliko mjeseci kad sam dobio poziv od našeg čovjeka iz našeg grada da dođem raditi u Njemačku - Dortmund i manje jedno mjesto Lemgo. Kao i dosada obećane su zemlje i doline, kako ću s vlasnikom promijeniti kompletno cijeli menu, davati svoje ideje, osmišljavati jela, kako ću biti smješten u apartmanu u kojemu ću imati televizor, internet, te tokom razgovora mi natuknuo kako treba i osobu koja će mu pizze raditi. S time se jednostavno nisam složio i odmah mu dao do znanja kako me pizze ne zanimaju jer sam kuhar i kako želim svoje kuharske skillove unaprijeđivati i nadograđivati se, učiti... Na tome smo i ostali. Tada se dogodio taj put i putnička agencija preko koje sam išao. Na sami dan polaska čekajući svoj autobus ispostavilo se kako uopće ne idem tim autobusom, već sasvim trećim, što mi je već tada davalo nekakve znakove da bih najbolje trebao odustati od toga svega, no tko bi se toga uopće sjetio ili razmišljao na takav način. Putovao sam poprilično dugo s time da sam imao i nekoliko presjedanja u vlakovima. Zamislite si sada situaciju kada imate recimo tri presjedanja, a sa sobom nosite dva ogromna kufera, jedan koji je bio moderniji i na kotačiće i jedan doslovno iz '60.tih godina, plus jedna torba preko ramena. Baš pred dolazak u Dortmund riknula mi je baterija na mobitelu, baš kao i na iPod-u, te nisam bio u mogućnosti da se ikome javim da sam stigao živ, zdrav i u jednom komadu, a neću niti spominjati kako došavši u to mjesto gazda me nije dočekao, baš kao što možete kako je to kada se pojavite u stranoj zemlji gdje nikoga niti išta ne poznajete, baš kao i većinu Njemaca koji ili jednostavno ne znaju ili ne žele razgovarati na engleskom jeziku i to ono jednostavno samo da vam daju nekakve informacija kako biste došli do odredišta. Na moju sreću i po samom dolasku vidio sam taksistu te odmah otrčao k njemu da ga pitam da li zna gdje se nalazi restoran u kojemu bih trebao započeti raditi i da li me može odvesti do tamo. Dobro smo se sporazumjeli, te me je bez ikakvih problema odveo do tamo. Došavši pred restoran nikoga nije bilo, bio je zatvoren. Niti sam mogao upotrijebiti svoj mobitel, te tamo negdje kod stolova i stolica sakrio svoje kufere, te odlučio se poći u potragu za bilo kakvom telefonskom govornicom da se mogu javiti bilo kome i čijeg broja sam se tada i u tom trenutku sjetio. Potraga je bila bezuspješna i baš po povratku dočekao me gazda s dvojicom kuhara. Napravio je skandal i rekao mi kako je pomislio da mi se nešto dogodilo, kako su se i moji u Hrvatskoj zabrinuli za mene jer se nikome nisam javio. Obrazložio sam mu svoje razloge, no on je taj koji nije niti imalo razmišljao o meni, a kamo li da me je dočekao na kolodvoru kad sam stigao.


Od samog početka nisu se postavili kako su trebali prema meni iako su doduše i gazda i gazdarica bili strašno ljubazni i fini prema meni, što se kasnije manifestiralo da uopće nisu kakvim su se predstavili. Smjene sam radio dvokratno od 10h-15h i 17:30-23h, a mislim da mi od toga nema ničega goreg, uključujući i jedan slobodan dan, a taj slobodan dan sam se sam morao snalaziti za hranu kako god znam i umijem s obzirom da restoran svakog ponedjeljka nije radio. Bilo je i za očekivati kako ću završiti na pizzama o kojima nemam pojma, niti imam to pravo iskustvo, niti mogu pod stresom i pritiskom pizze stavljati na lopatu i ubacivati ih u pećnicu s time da sam mu sve iskreno i u startu rekao što znam i umijem. Što se tiče samoga menija na karti se nalazilo preko 100 različitih jela, uključujući i te pizze kojih je također bilo preko sto komada i na koju je svaku od nje išlo preko sedam, do osam sastojaka što je dotični gazda od mene očekivao da to sve naučim napamet u roku od tjedan dana. Neću niti spominjati kako je cijeli menu bio na njemačkom jeziku o kojemu jako malo znam i kad god sam gazdaricu koja je radila s nama u kuhinji upitivao što je što značilo, nekoliko puta sam od nje same dobio jezikovu juhu i komentar kako sam ja to već sve trebao naučiti i kako ona meni tokom posla nema vremena objašnjavati što je što. Od gazde sam dobio komentar kako sam totalno neizanteresiran za posao i kako sam si mogao cijelu menu kartu prepisati i prevesti si. Yeah right, ne znam samo kada i u ovakvim uslovima i dvjema smjenama, a da ne pričam kako sam završio na tim pizzama koje me uopće ne zanimaju. Tokom većeg posla negativna energija se mogla po gotovo svima osjetiti, totalna netolerancija i nerazumijevanje i doslovno iživljavanje na radnicima, kojekakva izderivanja...

Kako je vrijeme prolazilo meni osobno počelo se iz dana u dan gaditi tamo biti, a kamo li uopće i zamišljati da radim. Isto tako neću niti spominjati kako je od gazda nećak radio tamo kao konobar i koji je doslovno bio kao uhoda koji nas je sve kontrolirao kako i što tko radi, te njima prenosio razno razne informacije. Svoj prvi slobodni dan odlučio sam iskoristiti da obiđem većinu tog malenoga gradića koji me naprosto oduševio. Ljudi su jako topli i susretljivi, a gradić sam po sebi odiše posebnom pozitivnom energijom. Jedino mi je bilo krivo to što si nisam mogao zamisliti to radno mjesto i te naše ljude uspoređujući sve to s Njemačkom i svime viđenim.

Evo i nekoliko fotografija što sam uspio fotografirati. :)












Nakon što su gazde vidjeli da sam objavljivao svoje fotografije komentirali su kako sam se ja došao u Njemačku zajeb***** i naslikavati i to je bilo rečeno baš tim riječima. Naprosto nisam mogao vjerovati što čujem svojim vlastitim ušima, a da ne pričam kako sam svaki dan dolaskom u jutarnju smjenu od isfrustrirane gazdarice dobio jezikovu juhu iliti drugim riječima svaki dan mi je prigovarala i tražila greške kako nisam i nismo sve dobro očistili, što smo sve ostavili i tako iz dana u dan iz tjedan u tjedan tražiti bilo kakve greške i svoje privatne probleme liječiti i riješavati na radnicima. Pauze na koje pretpostavljam da sam imao, a zapravo ih nisam imao bile su samo jednom iliti tzv. "puš" pauze koje su trajale 2-3 minute i to je sve bilo. Prva jutarnja kava je bila ista i kad god bih je otišao popiti na tih par minuta gazdarica nas je uvijek gledala preko nišana. Sve se prerapidno odvijalo, a najviše negativnosti koja se doslovno mogla rezati nožem i to je ono što me dodatno dotuklo.
Tako sam gotovo pa svaki ponedjeljak i moj slobodni dan u potpunostio htio iskoristiti i posvetiti se obilaskom mjesta u koja još nisam zalazio. Tako je na red došao jedan manji bistro u kojemu smo jeli.


A pred sami kraj odlučio sam se za jednu rakiju i to navodno njihovu domaću. Sastojala se od one klasične rakije i plavih šljiva i likera od kruške, a naziva se ne mogu više sjetiti,a znam točno da se nije zvala niti viljamovka niti medica, no bila je  jako finog i pitkog, slatkastog okusa.


Što se drugih stvari tiče radio sam i domaću zelenu tjesteninu pomoću jednoga stroja u koji je trebalo ubaciti sve određene sastojke i normativ po kojemu se radilo, zatim čokoladni ravioli s punjenjem od bijele čokolade i cimeta, domaći baguette koji sam radio po potrebi i pekao ga svako jutro samim dolaskom na posao.




 Što se samoga smješta tiče prvih nekoliko dana boravio sam u jednom apartmanu koji je njima više služio kao ostava kojekakvog i raznog inventara i jedna soba koju sam dijelio s dvojicom radnih kolega. Nakon toga sam premješten u jednu stariju zgradu s dva kata koja je doslovno bila pred rušenjem. Prvu noć nisam nikako mogao spavati jer zvučna izolacija zidova je bila jako loša tako da sam tu istu prvu noć imao dojam da mi sustanari ulaze u sobu. Hodnici se danima nisu čistili, niti je to itko održavao, a da ne spominjem kante za otpatke koje su uvijek bile prepune i u kojima su se mogle pronaći kore od banana, ljuske od jaja i mušice koje su plazile po tom svemu. Preko Wi-Fi se nisam mogao nikako spojiti jer je očigledno bilo preveliko opterećenje modema, tako da je i taj dio pao u vodu pa sam morao preko mobitela i trošiti dodatno kune. No na svu sreću pronašao sam i nekoliko internet kafića pa bih tamo odlazio na nekoliko sati i dopisivao se sa svojom obiteljima i drugima.

A soba koja je bila odijeljena od kupaonice i WC-a su izgledali ovako, pa Vi sad recite da je to sve normalno i da su to tzv. normalni uslovi i ono što mi je rečeno na što ću doći i dobiti. Osjećao sam se kao da sam u nekakvom logoru, a da ne pričam kako se kroz zidove mogla čuti galama i partijaniranje do rano jutarnjih sati koji mi jednostavno nisu dali mira, baš kao i wc-i i kupaonice koje su bile zauzete po cijele dane. U tih nekoliko tjedana otuširao sam se možda tri puta i to naglasak na "možda" jer jednostavno nisam htio riskirati svoje zdravlje zbog nečega kao što je ovo bilo. 






Odlučio sam se jednom i kremšnitu napraviti, no oko je nje je nastao preveliki cirkus. Naime na dan kad sam je radio jedan pomoćni kuhar i dečko koji je konobario ( nećak od gazda ) odlučili su mi pomoći, no to je bilo sve samo ne pomoć. Odvojio sam 12 komada jaja - bjelanjke od žumanjaka, te u žumanjke dodao oštrog brašna i šećera kristala, te me je nećak od gazda pitao da li je to za baciti?! U šali sam mu rekao da je i pogledao onako popreko.Nakon nekoliko minuta svi su se spustili dolje u podrum i rekli mi kako je on polovicu te smjese od žumanjaka bacio u smeće.Doslovno mi je pao mrak na oči kad sam to čuo, te odmah otišao do gazde da mu kažem što je napravio, te da ću morati napraviti novu smjesu i potrošiti dodatna jaja, te da to nisu stvari za zafrkavanje jer se radi o slasticama za koje moram imati točan normativ. Gazda se naravno jako naljutio, dok je nećak pokušavao svaliti krivnju na mene ili barem sam ja stekao i dobio takav dojam. Što se tiče njihovog slatko vrhnja za šlag poprilično se dosta razlikuje od ovog našega jer se u njega treba dodati još šećera i učvrščivaća za šlag što mi je zadavalo dodatne probleme.Sve u svemu nekako sam to već iskombinirao, no kremšnita nije bila onakva kakvom je radim kod kuće i dok sam radio u slastičarnicama, jer im je i brašno drugačje, točnije oštro brašno koje gotovo kao i glatko.Bila je ona ukusna i fino pjenasta, no to nije bio onaj finalni "touch" kakvim sam zamišljao, no pojela se. :)





Pogled kroz sobu i "obroci" ako se to uopće može tako nazvati koje sam imao svakog ponedjeljka.




I nešto malo začina sam kupio koji se ne mogu pronaći kod nas :


Kako je vrijeme prolazilo sve sam bio nezadovoljni i odlučniji da se vratim kući. Tako smo jedan kuhar i ja nakon nekoliko tjedana i jednog slobodnog ponedjeljka po prvi puta doslovno sjeli kao ljudi, zaputili se na bezinsku, kupili kave i popili je u miru. Pili smo je pola sata i nikada se bolje nisam osjećao s obzirom kako sam već naveo da su nam prve jutarnje kave trajale po nekoliko sitnih minuta. 


I fotografije mjesta gdje sam se presvlačio za posao i pred odlazak s posla :



I malo onog naslikavanja zbog kojega sam bio prozvan da sam tamo došao :


Što se tiče same prehrane tokom radnih dana bilo mi je rečeno da mi je hrana osigurana, tako da smo pred kraj prve smjene jeli ono što se gazda dogovorio s glavnim kuharom, a to su bili obroci koje svakodnevno jedemo, a za večeru su uvijek bile one najobičnije pizze ( veličine ) koje sam ja pekao i bilo ih je dvije koje smo dijelili na 5-6 ljudi, uključujući gazdu. Neću niti spominjati kako im se dizano tijesto koje sam umijesio nikada nije svidjelo, pa makar ih radio po njihovom normativu, tako da sam ispao nesposoban i osoba koja to nije znala raditi, baš kako sam i očekivao da će biti.  

Kad su gazde shvatili da definitivno se planiram vratiti kući totalno su se promijenili prema meni i doslovno se počeli uvlačiti i ulizivati mi se jer su se vjerojatno bojali kad se vratim kući da nešto loše ili ružno pričam o njima. Gazda me je isplatio za skoro četiri tjedna 320 eura i rekao mi kako mi tjedan dana neće uračunati jer sam se kao uhodavao u posao i rekao mi kako je on očekivao da mi plaća bude 400 eura, te što ja mislim o tome. Rekao sam mu ako on smatra da je to u redu neka mu bude, no jednostavno mi se nije dalo raspravljati s čovjekom koji se ne razumije u ugostiteljstvo, koji mi je obećao brda i doline, koji mi je dao posao da radim za koji nisam niti kvalificiran, niti me zanima jer je uvijek on smatrao da je u pravu i vječito je "tjerao vodu na svoj mlin".  Naravno da me za tih par tjedana nije niti prijavio, no kako nisam imao izrađenu karticu zdravstvenog i mirovinskog nisam ga mogao prijaviti inspektoratu rada, a htio sam i jednostavno nisam uspio jer sam bio vremenski ograničen zbog vlaka s kojim sam se planirao vratiti kući. Neću niti spominjati kako me je davio da mu što prije vratim ključ od onog vrhunskog apartmana kojega ste mogli vidjeti na fotografijama i to je sve ispalo na način kao da ću ukrasti ključ ili mu ga nikada vratiti.Gazda mi je rekao kako sam ga trebao tražiti novaca za hranu, no u sebi sam si dosta razmišljao o tome i o tome kako bi mi vjerojatno i to odbio od plaće zato ga i nisam tražio.Mnogi bi možda rekli da sam ga trebao tražiti, no tu je što je jer se više ništa ne može promijeniti. Jednostavno sam ih htio ostaviti u neznanju što je to što meni ne odgovara kod njega i cijeloj situaciji oko posla. Zadnji dan kad sam se oprostio od njega rekao mi je i barem priznao kako nisu postupili sa mnom od prvog dana kako su trebali, te da ima grižnju savjesti. Odgovorio sam mu kako ja nemam giržnju savjesti prema ničemu. Kuhar s kojim sam radio nije mogao vjerovati što nam se sve događa, te se i on uplašio za sebe da ga gazda neće prijaviti i dati mu mizernu plaću baš kao i meni i to pred zadnji dan mojeg odlaska. Na putu prema kolodvoru do kojega mi je trebalo više od pola sata i s poluotvorenim kuferom došao sam do željezničke stanice koja je bila zatvorena. Vidio sam da na stanici nije bilo nikoga te sam se uplašio i tamo proveo više od sat vremena sve dok nije igrom slučaja ili poslana od nekoga, te je upitao gdje mogu kupiti kartu za put prema Hannoveru. Rekla mi je da se karta kupuje u vlaku. Napokon je i taj vlak došao, ljudi su se počeli okupljati, a ja sam samo čekao da više uđem u taj vlak i što prije se vratim kući. Ulaskom u vlak upitao sam neke od putnika da li taj vlak ide za Hannover na što sam dobio odgovor kako sam sjeo u krivi vlak i to baš u tom trenutku kad je vlak već krenuo. Došlo mi je da plačem od muke i pomislio sam si kako ću zauvijek ostati ovdje. Vlak je krenuo do kraja tračnica kad se vozač vlaka "okreće" i vraća u istom smjeru, te je na tom kraju izašlo većinu putnika te sam vidio konduktera i upitao za svoju relaciju. Rekao mi je kako to je pravi vlak. Nitko nije bio sretniji od mene, te sam ga još zamolio da mi kupi kartu na automatu u vlaku jer ne znam njemački. Javio sam se ocu da sam napokon krenuo prema kući, no to nevoljavama nije bilo kraja...


Stigavši u Bielefield direktno sam tražio automat preko kojega bih kupio kartu za daljnje putovanje. Susreo sam jedne Njemce, te ih zamolio da mi kupe kartu za Bielefeld, a potom još jedno presjedanje za Hannover. Do nas je u tom trenutku stajao jedan čovjek srednjih godina, te se ispričao i rekao mi na engleskom kako on zna gdje je taj peron preko kojega ću dočekati svoj vlak, jer on očekuje svoju djevojku koja treba stići svakog trenutka. Zahvalio sam mu se, ona je izašla iz vlaka, a ja sam ostao pomalo frapiran jer nisam bio siguran da li je to je taj vlak iako je na njemu pisalo da ide za Bielefeld. Taj dečko je upitao konduktera, a on mu je rekao da ide. Predao sam mu svoju kartu, na što sam dobio odgovor kako to nije vlak s kojim ću ja ići što sam tek nakon nekoliko sati kasnije shvatio zašto. U biti radilo se o tome da su meni ti Njemci kupili kartu za vlak koja je bila druge kategorije, a taj vlak koji je došao je bio vlak prve kategorije iliti tzv. vlak za "elitu" i elitne ljude. Mislio sam da će mi u tom trenutku srce stati i da se sada više definitivno neću vratiti kući. Na svu sreću imao sam od jedne prijateljica mamu koja je baš tada bila u Njemačkoj i koja mi je to sve provjerila, baš kao što mi je rezervirala kartu iz Hannovera za Srbiju što se kasnije ispostavilo da opet nije točno. Nekoliko sati sam proveo na željeznici tražeći, gledajući i isprobavajući kako, gdje i na koji način da kupim kartu ali da ona bude važeća. Naišao sam na konduktere koji su baš u tom trenutku napuštali svoja radna mjesta, te sam jednu ženu upitao za kartu. Ona naravno nije razumjela niti pričala engleski, no nekako smo se sporazumjeli. No to da je netko imao priliku za poslušati i vidjeti mislim da bi doslovno umro od smijeha. Rekla mi je kako će ona biti kondukter u tom vlaku koji ide za Hannover no da isto tako mogu za Hannover i sa jednim vlakom koji ide iza ponoći no da ću opet imati dosta presjedanja ili da idem s njom oko šest ujutro. Rekao sam joj kako ću najbolje ići s njom, te je zamolio da me potraži na kolodvoru. Nisam znao što da radim narednih 6 sati, te se popeo na perone gdje se očekuju vlakovi. Na tim peronima su se nalazile kao nekakve staklene i zatvorene čekaonice gdje je svatko mogao sjesti, odmoriti ili spavati. Tako da sam tamo odspavao nekoliko sati, smrznuo se, naglo probudio i sljedećih deset minuta uhvatila me nekakva groznica koja me doslovno tresla. Pred sam cik zore, uputio sam se na glavni ulaz na kolodvor gdje sam ugledao istu tu kondukterku, te je počeo pratiti. Rekla mi je da ne moram novu kartu kupovati, te mi pokazala u koji vlak se mogu ukrcati. Zahvaljivao sam joj do neba i pred sam polazak samo mi je otkinula dio karte, te sam joj se opet zahvalio i tako sretno stigao u Hannover, no ni tu nije kraj ove priče...

Stigavši u Hannover doslovno sam počeo trčati prema jednom mjestu gdje sam trebao pokupiti svoje rezervirane karte, a prije svega toga sam naišao na jednog čovjeka koji je vozio taksi, te ga upitao gdje se nalazi taj autobusni kolodvor i da li me može odvesti do njega. Pokazao mi je samo prstom i rekao kako nema potrebe jer se nalazi preko puta jedne te ceste, te da mogu i pješice do tamo. Stigavši tamo nakon dosta dugo vremena čuo sam ljude koji govore našim jezikom, pokupio svoje rezervirane karte, te čekao autobus. Stigla su četiri autobusa i kako je koji dolazio svakom vozaču sam pokazao svoju kartu te ih ispitivao s kojim idem. Od ta četiri autobusa ispostavilo se da ne idem niti sa jednim, te sam poslan na prvi autobus gdje mi je rečeno kako idem s njima,no da mi karta za Srbiju ne važi već će biti dovoljna samo ta druga koju sam također imao kupljenu i kod sebe. Tad sam čuo od drugih ljudi kako se baš u tom trenutku, tom mjesecu i tom danu mijenjale sve vozne linije autobusa, vlakova, aviona, zato nitko nije znao ništa, no najbitnije je bilo to da sam sve bliže i bliže svojoj kući.Tako da sam imao još jedno presjedanje autobusom iz Hannovera za  Nuremberg i onda od njega direktno za Osijek. Stigavši u Nurember čuo sam još jedne putnike kako također idu za Osijek te im se odlučio pridružiti. Baš u trenutku kad sam sjeo u autobus molio sam Boga samo da mi karta bude u redu s obzirom što sam dosada sve već prošao. Kondukter dolazi do mene i gleda me preko "snajpera". Počeo sam samo lagano ludjeti, te me upitao da li sam ja sad ušao u ovaj autobus. Rekoh mu da jesam i napokon se odvilo to posljednje putovanje znajući da se sada definitivno vraćam kući.


I eto to bi bila priča koju sam prošao u Njemačkoj. Vjerojatno da sam i neke od detalja zaboravio, no napisao sam što sam detaljnije mogao. S obzirom koliko se negativnih stvari odvilo na putu prema tamo, poslu i povratku kući pokušavao sam izvući iz cijele te priče samo ono najpozitivnije, a to je da ja to zapravo mogu, da se mogu snaći bilo gdje, baš kao i raditi i to je jedino što me tada utješilo s obzirom na splet okolnosti. Kroz nekoliko dana ću objaviti i recept za svoje pizze koje sam nedavno objavio na grupi, baš kao i za dizano tijesto i domaću salsu od rajčice. :) Stay tuned!

[U stranoj zemlji- 2. dio :] Pizza

$
0
0

Nakon kilometarskog prošlog posta i mojega radnog iskustva u Njemačkoj došao je red i na drugi dio priče koji uključuje i ove pizze.Drago mi je da sam i tu tužnu priču s nekakvim razumnim i normalnim završetkom, tj. pozitivnim ishodom završio jer sam puno toga naučio i zapravo shvatio kako me više ništa u ovom životu ne može uništiti jer ću uvijek, ali uvijek iz svakog negativnog iskustva izvući ono najpozitivnije i s time završiti takvu ili barem takvu sličnu priču koja je očigledno trebala se dogoditi i koja se dogodila s razlogom. Najžalosnije je bilo u toj priči što sam bio prevaren i izigran do krajnje granice, a da ne spominjem kako je u cijeloj ovoj priči najgore to što sam radio za našeg čovjeka i to čovjeka koji je iz istog grada kao i ja. Dobio sam puno upita zašto dotičnog gospodina nisam javno stavio na stup srama i prozvao ga. Ne znam, jednostavno nisam osoba koja će blatiti druge ljude, ma što god da mi iste te osobe napravile, no znam da sam ja morao biti ta osoba koja će završiti tu njegovu krasnu priču koju je prodavao drugim ljudima po Njemačkoj i da će ljudi koji su ga poštivali i cijenili promijeniti totalnu "sliku" o njemu i da ništa od navedenoga i stvari koje je on drugim ljudima predstavljao nisu istinite. 


Mislim da pizzu ne moram nešto posebno predstavljati i pričati Vam o njoj jer uglavnom svatko zna nešto o njoj. Samo ću reći kako je talijanskog podrijetla, točnije iz Napulja gdje su ih Talijani pripremali na bezbroj načina uključujući sve moguće i nemoguće sastojke te tako kreirali  one najpoznatije koje su zastupljene i kod nas : margarita - koja se sastoji od rajčice i sira, capricciosa koja je miješana vrsta pizze , a uključuje rajčicu, šunku, sir gljive, a u nekim terminologijama moći ćete pronaći i to da su masline uključivale se u takvu vrstu pizze, zatim funghi koja se sastoji od rajčice,sira i gljiva,quattro formaggi koja se sastoji od mozzarelle,gaude, ementalere, gorgonzole i njima sličnim, bianca koja u biti pizza bijele vrste, nema rajčice niti u bilo kojem stanju, već se sastoji od sira, vrhnja, šunke i ona najpoznatija, a ta je calzone koja je u biti preklopljena vrsta pizze. Jedan moj recept za calzone moći ćete pronaći u doljnjim redcima ovog recepta. Najviše me zna onako ironično nasmijati jedna fraza,a ta je kako je pizza zapravo sirotinjsko jelo s kojim se ne mogu složiti. Potrebno je tu jako puno sastojaka koji nisu niti imalo jeftini i pristupačni, jedino ukoliko Vam ostane onih tzv. "leftover"-a, pa onda s njima nadijevate tijesto. Ljudi rade učestale greške tokom izrade dizanog tijesta, a taj je da se tijesto ne bi trebalo bazirati na tome da se tokom pečenja digne kao recimo nekakva gužvara, kiflice bile one s nadjevom ili bez njega, focaccia i sl. Osobno ne volim takvu vrstu tijesta kod pizza, pa s toga stavim manju količinu kvasca i dodam malo više soli kako bih "pobio" gljivice koje se nalaze u kvascu, a Vama na volju.



Sastojci potrebni za dizano tijesto :

  • 1,5 kg glatkog bijelog brašna
  • 1/2 kocke svježeg kvasca - 20 g
  • 2 dl tople vode
  • 1 čajna žlica šećera kristala
  • 1,5 jušna žlica sušenog origana
  • 300 ml jogurta
  • 100 ml maslinovog ulja
  • soli po ukusu
  • + tople vode ( po potrebi i sve dok ne dobijete mekano i homogeno tijesto )

Sastojci potrebni za salsu :

  • 2 manje glavice ljubičastog luka
  • 3 veće svježe rajčice
  • 1/2 maslinovog + 1/2 suncokretovog ulja ( kombinacija i masnoće tek toliko da prekrije dno posude u kojoj će se luk i rajčica pirjati )
  • 3 srednja listića svježeg bosiljka
  • 1 čajna žliča sušenog origana
  • 500 ml pasirane rajčice ( koristio sam domaću i napravio malo više ovog umaka jer ne volim preko pizze bilo koji industrijski ketchup )
  • crni mljeveni papar ( po ukusu )
  • 2 čajne žlice šećera kristala ( dodajem ga kako bih "poništio" preveliku količinu kiselosti koju imate u rajčicama - bilo da je pasirana, koncentrat ili svježa )

Postupak :

U manjem lončiću lagano zagrijte vodu sa šećerom. Dodajte svježi kvasac nakidan na sitnije komade, te ostavite sa strane da se uzdigne. U međuvremenu dok se svježi kvasac uzdiže prosijte brašno, te ga prebacite u veliku i duboku posudu. Nakon što se kvasac uzdignuo prebacite ga u prosijano brašno, dodajte maslinovo ulje, origano, sol i zagrijani jogurt. Ukoliko ne želite zagrijavati jogurt ostavite ga barem pola sata izvan hladnjaka kako bi postigao sobnu temeperaturu jer kad su u pitanju dizana tijesta jako je poželjno da svi sastojci budu sobne ili iste temperature što dodatno utječe na dizanje tijesta.


Viljuškom lagano počnite miješati sve sastojke, a kasnije nastavite s rukama. Po potrebi tokom miješanja tijesta postepeno dodavajte tople vode sve dok ne dobijete mekanu i homogenu smjesu.

Ostavite na toplom mjestu i gdje nema propuha, a prije toga gornji dio tijesta premažite s tankim slojem suncokretovog ili maslinovog ulja kako stajanjem se na vrhu tijesta ne bi napravila korica. U međuvremenu prebacite na izradu salse od rajčica.

Na masnoću dodajte sitno sjeckani ljubičasti luk, te ga pirjajte sve dok ne dobije zlatno-smeđu boju, tj. dok se ne iskaramelizira. Nakon toga dodajte sitno sjeckanu rajčicu kojoj ste prethodno odstranili ljusku ili je blanširali, te je pirjajte uz dodatak soli sve dok se u potpunosti izreducira.


Kad se izreducira dodajte pasiranu rajčicu, sitno nasjeckani ili iskidani bosiljak, šećer kristal, mljeveni crni papar i ostavite da se lagano ukuhava i reducira sve dok ne dobijete gušću salsu. Isprobajte okus pri samom završetku te je po potrebi doradite. Sam sebi sam rekao ako ću već raditi pizzu onda ću napraviti i prikladni umak koji joj i pristaje. Druge i one klasične varijante me više uopće ne zanimaju, dosadne su i svakodnevne, a Vi kako god želite. Mislim da su se pizze svima svidjele samo zbog te salse koja je napravila pozitivni kolaps u cijeloj ovoj priči.


Uzdignuto tijesto izvadite iz posude, te ga razvaljajte po pobrašnjenoj površini u oblik velike i debele kobasice i podijelite na nekoliko komada, ovisno kako i na koje načine ćete pripremati pizze - bilo da su na kamenu koji ja koristim ili one iz dubokih tepsija. S obzirom da sam pekao na kamenu za pizze tijesto sam podijelio na osam jednakih dijelova, izbulirao ih, opet premazao s masnoćom i ostavio sa strane da se diže i odmara.



Radnu površinu sam dobro pobrašnio, te počeo raditi rub tijesta rukama, a zatim dvjema rukama sam širio tijesto, baš kako to i rade po svim pizzerijama. Ukoliko Vam se ovaj dio učini preteškim napravite kako najbolje znate jer ipak za ovakav podhvat treba imati dosta iskustva, strpljenja i ljubavi, no praksa radi čudesa i u to možete biti sigurni. Ja Vam mogu biti čisti primjer jer mene pizze osobno nikada nisu zanimale, nisam znao izbulirati tijesto, a kamo li ga razvući, no eto i to sam prošao i naučio.


Kamen za pizzu sam prethodno zagrijao na 250 C, izvadio ga van iz pećnice, a tijesto prebacio na taj vrući kamen i dodavao na svaku nadjeve i ono što sam htio i imao pri ruci. Jednoj pizzi sam i rub napunio sirom trapistom. Kod tog kamena je poanta ta da ostavlja vizualni efekt kao da je pizza ili bilo koji drugi proizvod od dizanog tijesta izašao iz krušne peći, a zatim i okus kao da je iz krušne peći. :)






Osim ovih pizza na blogu možete isto tako pronaći i recept za meni najdraže panzarotte i calzone. :) 
         Recept se nalazi na ovomlink- u.





I kamen za pizzu koji sam kupio prije dva mjeseca i kojega vjerovali ili ne, ne bih mijenjao za ništa na ovom svijetu. Kamen ima tzv. "dva lica", jedan je namijenjen za pizzu dok je druga strana recimo za kruhove, peciva ... Jednostavno je odličan kuhinjski gadget i ukoliko Vam se ikada bude ukazala prilika priuštite si jedan jer nećete požaliti na takvu uloženu investiciju. :)

Po želji rubove tijesta netom nakon pečenja možete premazati s manjom količinom maslinovog ulja. 










[Samo najbolje stvari :] Pita od čokolade

$
0
0

Puno je razloga zbog kojih nisam ništa novo objavljivao na blogu, a neki od razloga su najviše pozitivni, dok je onih loših i negativnih vrlo malo jer sam s vremenom naučio da iz svih negativnih iskustava izvučem samo najpozitivnije i okrenem u svoju korist kako se ne bih prisjećao takvih stvari. Jedan od razloga je i taj da više ne radim što mi je u jednu ruku i dobro, a u drugu nije, no s obzirom kako sad imam nove planove, zadatake i realizacije ne žalim. Previše se stvari dogodilo u zadnjih mjesec dana, tako da i nisam baš imao nekakvu inspiraciju da sjednem i napišem nešto novo na blogu, a znate i sami da ne volim doći ovamo i napisati samo nešto, već da to sve ima nekakvu smisao i nekakvu priču. Što se tiče novih, pozitivnih i onih ljepših priča te su da sam počeo izlaziti u mjesečnom časopisu "Poduzetnik", za advent idem s obitelji u Beč, nagodinu planiram slastičarnicu otvoriti, bio sam na audiciji za show 3,2,1 peci... Zbilja se svega toga nakupilo u kratkom vremenu, a kamo li da sam još mogao razmišljati o blogu i što sljedeće da objavim.Trebao sam malo vremena da si posložim sve "kockice" u glavi i počnem se baviti stvarima koje su mi trenutačno glavni prioritet.  Pretpostavljam da će Vas sad mnogo pitati kako je prošlo na audiciji?! Na to Vam pitanje nažalost ne mogu dati odgovor, barem ne zasad, no biti ćete obaviješteni na vrijeme. :) Bilo kako bilo, sve je na vremenu koje će sve pokazati.


Što se tiče ove čokoladne pite ona zbilja, zbilja, ali najozbiljnije nije imala sreće, što Vam može potvrditi i moja prijateljica Željka koja je novinarka  časopisa "Poduzetnik" s kojom sam fotografirao tu čokoladnu pitu za isti taj časopis. Prvi puta kad smo je radili imali smo većih problema oko fotografiranja. Dok se pita taj dan pekla i ohladila pao je mrak i naravno nismo uspjeli fotografirati po danu, a fotografije s blicom ne volim i točka. Čak niti ono najjače retuširanje fotografija ne bi uspjelo. Drugi dan sam opet radio istu tu pitu koju sam koregirao. Barem što se sastojka tiče. Smanjio sam normativ šećera u usporedbi s originalim receptom, jer nam je čokoladna krema bila preslatka, što su svi potvrdili koji su je imali prilike za isprobati. I druga stvar, a to su tostirani lješnjaci koje sam ubacio u čokoladnu kremu. I u tom trenutku kad se pita ohladila, odlučio sam je fotografirati. Stavio sam je na jedan manji krov od "šupa" kako mi to zovemo i u trenutku dok sam išao po stolicu, pita je pala s tog krova na pad i naravno..... Raspala se i pala na gornji dio. U tom trenutku sam bio jako bijesan, ali sam ubrzo shvatio kako tu sad ništa više ne mogu promijeniti i da ne isplati mi se mučiti. Prevrnuo sam je i pokušavao izvući jedan trokutić kako bih imao što za fotografirati. Tako da jednostavno nešto se nije dala fotografirati, no riješili smo sve bez problema. 




Sastojci potrebni za prhko tijesto :


  • 125 g maslaca
  • 100 g šećera u prahu
  • 250 g glatkog brašna
  • 2 žumanjka
  • 3 jušne žlice hladnog mlijeka
  • 2 jušne žlice gorkog kakaa
  • malo soli



Sastojci potrebni za čokoladnu kremu:

  • 140 g maslaca
  • 150 g tamne čokolade ( min 70 % kakaa )
  • 8 jušnih žlica gorkog kakaa
  • 4 jaja
  • 150 g šećera kristala
  • 3 jušne žlice kiselog vrhnja
  • prstohvat soli
  •  + 80 g lješnjaka ( prethodno tostiranih i nasjeckanih )
  • po želji svježeg voća ( borovnice kao ja ) ili džema od višanja ( po meni savršena kombinacija slatko-kiselog )




Postupak:


U dubljoj posudi pomiješajte sve suhe sastojke, te ih prosijte kroz gustu cjediljku. Dodajte preostale sastojke te umijesite tijesto sve dok ne dobijete homogenu smjesu. Obložite prozirnom folijom, te ostavite u hladnjaku na nekakvih pola sata.



Za kremu na pari otapajte čokoladu,maslac, kakao i malo soli. Jaja izmiješajte sa šećerom, te tome dodajte kiselo vrhnje. Pred kraj u smjesu koju ste topili na pari dodajte mješavinu jaja, šećera i kiselog vrhnja te dobro izmiješajte. 




Prhko tijesto još jednom brzo premijesite, te ga prebacite u određeni i predviđeni kalup. Vratite u hladnjak na nekakvih još pola sata. Tijesto prebacite u pećnicu te ga pecite na 180C nekakvih 20-tak minuta, izvadite van i malo ohladite.




Smanjite temperaturu pećnice na 150C, te na ohlađeno prhko tijesto dodajte čokoladnu mješavinu koju kasnije možete posipati s koštunjićavim voćem, te tako pecite oko 40-tak minuta. 



Pitu možete poslužiti mlaku ili hladnu uz raznorazne dodatke kao što su džemovi, voće...











[3,2,1 PECI ! :] Splitska torta

$
0
0
Prije nešto malo više od mjesec i pol dana prijavio sam se za RTL-ov amaterski slastičarski show 3,2,1 peci gdje sam upao među 12. odabranih ili kako su nam rekli 12.ero veličanstvenih. :D 




Iako se nisam uopće planirao prijaviti prijatelji su mi rekli da se prijavim ili će me oni prijaviti, stoga sam odlučio popuniti prijavnicu i očekivati poziv za koji nisam baš vjerovao da ću upasti s obzirom koliko se puno kandidata prijavilo. 

Ovo je torta, točnije pečeni cheese cake s curdom od naranče s kojim sam se predstavio na audiciji i za koji smatram da se žiriju svidio, a Vi sami presudite. Meni je osobno takva vrsta cheese-ike najbolja jer ne volim one sirove varijacije na istu temu, iako je priprema, tj. pečenje produžena svaka uložena minuta u njega se isplati, baš kao i kombinacija slatko-kiseloga koji volim i u slanim jelima. Recept za njega imate na fotografiji dolje, no njega ću sljedećeg objaviti na blogu kako bih Vam kroz fotografije pokazao svaki korak njegove izrade.



Svaki početak nekakve priče je težak, baš kao i prvi zadatci koje ste imali priliku gledati na malim ekranima. Recepte sam uglavnom sve dosada nasumično birao, uvijek riskirao i po prvi puta nešto isprobavao i uvijek si govorio tokom izrade tih slastica u showu da ću ih napraviti na taj način i po prvi put pa kud puklo da puklo. Jednostavno na taj način htio sam i sam sebe testirati, no stres i nedovoljno vremena uvijek ostavi "ožiljke" na tim desertima koji na kraju rezultiraju ne baš tako dobrim kritikama i ocjenama. Svjestan sam svojih pogrešaka i propusta, no tu sam da učim od kompetetnih ljudi. 



Gledajući emisije sam sebi sam govorio kako sam većinu tih stvari mogao drugačije napraviti, no kako god bilo bio sam zadovoljan s obzirom da po prvi put sudjelujem u takvoj vrsti show-a i jednostavno dok se čovjek privikne na novu okolinu, ljude oko sebe, sa stresom s kojim se doduše nitko ne može pomiriti, s kratkim vremenom u zadanom periodu kad morate izraditi određene slastice i sl. S većinom svojih slastica sam bio zadovoljan, a to je ono nešto najbitnije barem ako mene pitate, jer badava ako se meni određene stvari ne sviđaju bile one vizualne ili estetski kako mogu očekivati i od žirija da se njima svidi, zar ne? Kroz show učim i nadograđujem svoje znanje i slastičarske vještine te im je zbog toga razloga jako drago što sam u show-u, a isto tako uvjerio se u to u što griješim i kako bih na svoj način dokazao svim svojim bivšim poslodavcima koji su me podcjenjivali da ne znam, ne valjam i da ne vrijedim ukazao kako su u krivu i koliko daleko mogu dogurati i mislim da sam to već postigao, samo njihov je propust što to nisu primijetili na vrijeme, a što se nagrade tiče ona mi je na zadnjem mjestu jer sam dosad postigao sve što sam htio i to je moja najveća nagrada. 

S obzirom kako znate da volim uz svaki recept objaviti i fotografije svakog koraka izrade slatkog ili slanoga ovoga puta to neće biti moguće, no ukoliko pratite show znati ćete o čemu se točno radi i ne vjerujem da će biti bilo kakvih većih komplikacija. U cijeloj ovoj priči najviše mi smetaju "sudci" ispred malih ekrana koji će uvijek naći i kritizirati nas kandidate ne znavši da nije malena stvar nalaziti se pred kamerama, raditi pod stresom koji uzrokuju ponekad i katastrofalne greške, raditi pod pritiskom, biti ograničen s vremenom i sl. jer uvijek je najlakše nekoga osuditi i biti general poslije bitke. Žiri je s ovom tortom bio poprilično zadovoljan,a sa slastičarskom kremom najviše iako se doduše ne mogu sad točno sjetiti gdje je bilo manjih tehničkih pogrešaka. Tortu kao takvu nikad nisam radio,čuo jesam za nju no jednostavno nikad me nije nešto posebno privlačila pa da je idem raditi, beze kore sam radio... Kako god bilo, pratite i dalje nove epizode i obećavam Vam mnoštvo poučnog štiva i zabave. ;) 

SPLITSKA TORTA

Sastojci:

Radimo 3 kore – svaka od :
Biskvit:


  •     4 bjelanjka
  •     70 g šećera kristala
  •     20 g oštrog brasna
  •     150 g ( mješavina nasjeckanih oraha i suhih smokava, te grožđica )
  •     1 čajna žličica vanilin šećera

Krema:
  •     12 žumanjaka
  •     200 g šećera u prahu
  •     250 g maslaca sobne temperature
  •     1 manji štapić vanilije
  •     150 – 200 g mješavine krupno nasjeckanih oraha i suhih smokava, te grožđice
  •     korica jedne naranče

 Tekućina za poškropiti korice :

  •     2 žlice ruma
  •     6 žlica soka od naranče


Dekoracija:
  •     čokoladne strugotine za posipavanje


Priprema:

Okrugli kalup promjera 26 cm premažite maslacem i dno obložite papirom za pečenje.
Grožđice namočite u malo ruma. Ocijedite, a rum ostaviti za preljev korica uz dodatak narančinog soka.
200 grama suhih smokava i 200 g oraha ( jezgre ) narežite na krupnije komade.
U nasjeckane orahe i smokve dodajte 200 grama grožđica. Rukama lagano promiješajte.. Podijelite na 4 dijela, svaki dio po 150 grama. Tri će vam trebati za kore a četvrti za ukrašavanje torte.

Korice ( beze ) :

Pećnicu zagrijte na 170 stupnjeva.

4 bjelanjaka miksajte s prstohvatom soli dok ne dobijete čvrsti snijeg. Zatim polako dodavajte 70 g kristal šećera i zličicu vanilin šećera, te nastavite miksati. Pomoću spatule umiješajte pripremljene smokve, orahe i grođžice u koje ste dodali 20 g oštrog brašna.

Sipajte u pripremljeni okrugli kalup i pecite 20 minuta na 170 stupnjeva.

Postupak ponovite jos dva puta, tako da dobijete 3 kore/biskvita. 2 žlice ruma (od namočenih grožđica) i 6 žlica narančinog soka izmiješajte. Jednu traku korica prelijte preljevom, namažite 1/3 kreme, zatim postupak ponovite s preostalom koricom i kremom. Tortu premažite izvana s kremom i posipajte čokoladnim mrvicama. Ostavite preko noći u hladnjaku.


Krema:
U međuvremenu kuhajte kremu na pari od 12 zumanjaka sa šećerom u prahu. Ja sam prvo kratko umutio žumanjke i 200 g šećera u prahu i prebacio u posudu kako bi se kuhala na pari. Kremu miješajte lagano pjenjačom dok se ne zgusne.

Na kraju dodajte naribanu koricu jedne naranče. Kada je krema skuhana prekrijte je prozirnom folijom i ostavite da se ohladi.Pjenasto izmiksajte maslac, dodajte hladnu kremu od žumanjaka i malo sredine ( srži ) vanilije i sve kratko promiksajte da se poveže. Podijelite na 3 dijela.

Nadjenite koricu po koricu, te premažite izvana i bogato ukrasite preostalim suhim voćem i grubo ribanom čokoladom.
Dobro ohladite i poslužite.




[Audicija 3,2,1 PECI ! :]Pečeni cheesecake s curdom od naranče

$
0
0

Da sam znao da će ovaj cheesecake svidjeti jako velikoj većini ljudi svjetlost dana na blogu ugledao bi već davnih dana, no dobro bolje ga ikad objaviti nego nikad, zar ne? :) Kao i na svim drugim audicijama koje su vezane za kuharstvo i slastičarstvo potrebno je napraviti određeno jelo ili slasticu te se i na ovakav način prezentirati pred stručnim i kompetetnim ljudima baš kao što sam i ja napravio. S obzirom kako sam taj desert morao transportirati nije mi ostalo baš puno vremena i razmišljanja već sam bubnio k'o iz topa da ću raditi ovaj pečeni cheesecake, samo s time da će se podloga sastojati od prhkog tijesta umjesto čajnih keksa i maslaca. Nisam htio ništa raditi što bi u sebi sadržavalo slatko vrhnje i kreme uz dodatak maslaca jer takvo što transport ne bi izdržao, a i nisam imao nikakav prijenosni hladnjak, s toga mislim da sam pravilno i dobro odabrao bez ikakvih dvoumica.  Prvi put kad sam ga radio išao sam jednostavnijim putem te odabrao podlogu od keksa i maslaca, te skraćeni dio pečenja, dok kod ovoga što sam na audiciju nosio donja baza je bila prhko tijesto, a zatim krema koja se peče nekakvih cca 1,5h, a zatim još mora odstajati u pećnici nekakvih dva sata s poluotvorenim vratima od pećnice, a prva verzija je izgledala ovako :


Sad si možda razmišljate kako je to prekomplicirano da ga idete raditi kad postoje mnoge druge i brže varijante. Poznavajući mene volim često tako komplicirati i ići težim putem jer mi je i izazov veći i odlučniji sam da ga radim, no mogu Vam svima zagrantirati da će se svima svidjeti kad ga budu probali. Da ovaj cheesecake kao takav ne bude previše dosadan i monoton odlučio sam se i za curd od naranče te na taj način dobio kompoziciju slatko-kiselog okusa. Ukoliko ne volite takve okuse, curd možete dakako preskočiti u ovom receptu, a umjesto od naranče možete raditi bilo koji drugi i od bilo kojeg drugog voća.

Ovaj cheesecake kad bih morao nekome predstaviti, predstavio bih ga kao jesenski desert iz razloga kompozicija boja. Na prvoj fotografiji s prhkim tijestom možete vidjeti kako je on i izgledao. Cimet u kori i narančina korica koja Vas podsjeća na ispijanje toplog čaja, a zatim mirisi koji se šire iz njega i koji Vas podsjećaju na one hladnije dane u mjesecu kad ste ispred Vaših malih ekrana i ispijate takvu vrstu čaja.  Za koju god da se varijatnu odlučite vjerujem da će Vam se svidjeti, jer po meni ovaj cheesecake zove uvijek na još, jednostavno je zarazan i čovjek ga naprosto ne može prestati jesti. 
Fotografije koraka po korak koje budem postavio biti će oni s podlogom od keksa i maslaca jer nisam uspio fotografirati onaj postupak s prhkim tijestom. Promjer okruglog kalupa u kojemu sam radio je fi 30 cm. Ukoliko budete radili u onom manjem, tipa fi 26cm, smanjite normativ recepta, tj. prepolovite ga da ne biste prošli kao moja prijateljica kojoj je ispao jako visok, no opet ukusan. 

Sastojci potrebni za prhko tijesto :

  • 450 g glatkog brašna
  • 120 g maslaca ( ili domaće svinjske masti )
  • 1/2 čašice kiselog vrhnja ( koristio sam ono od 12 % m.m. )
  • 125 g šećera kristala
  • 1 čajna žličica praška za pecivo 
  • 1 vrećica vanilin šećera
  • 2 jaja 

Napomena :S podlogom od keksa, kekse sam samljeo, te im dodao rastopljeni maslac i tom smjesom sam prekrio dno kalupa.



Sastojci potrebni za kremu od sira :

  • 1 kg svježeg kravljeg sira
  • 250 g kiselog vrhnja ( koristio sam ono od 20 % m.m. )
  • 3 pune jušne žlice glatkog brašna
  • 250 g šećera kristala
  • 1 jušna žlica tekućeg ekstrakta od vanilije 
  • 3 jaja ( cijela )

Sastojci potrebni za curd od naranče :

  • 100 ml svježeg iscijeđenog soka od naranče
  • 200 g šećera kristala
  • 60 g maslaca ( sobne temperature )
  • 3 žumanjka
  • 2 čajne žličice narančine korice 


Postupak :

Prije izrade ovog cheesecake pobrinite se da su Vam svi sastojci sobne temperature. Svježi sir odmah prije same pripreme ostavite vani na sobnoj temperaturi kako bi se što jednostavnije umutio, iako ja osobno volim više kad se vide ti sitniji komadići sira. Za početak dobro umijesite sve sastojke za prhko tijesto. Nakon toga omotajte ga prozirnom folijom i odložite u hladnjak na nekakvih cca 30 minuta kako bi se tijesto odmorilo i masnoća u njemu stegnula. Nakon što se tijesto odmorilo razvaljajte ga, te prebacite u okrugli kalup, dobro pritisnite, a rube prstima raširite gore po vrhu kalupa kako biste dobili metaforički rečeno "posudicu" u koju ćete uliti nadjev od sira. 

Tijesto izbockajte na nekoliko mjesta ili stavite sjemenke graha na njega kako se tokom pečenja tijesto ne bi napirilo. Vratite ga opet u hladnjak zajedno s okruglim kalupom, te ostavite još nekakvih 20 min da se tijesto odmori i dobro ohladi. U tom vremenu pećnicu dobro zagrijte. Tijesto prebacite u pećnicu i pecite ga na 180 C oko 10-tak minuta. Uglavnom sve dok tijesto ne bude na pola pečeno, jer ćemo na njega još stavljati nadjev od sira koji se također treba peći.


U dublju posudu dodajte svježi sir i kiselo vrhnje, te pomoću miksera dobro izmiješajte sve dok ne dobijete homogenu smjesu. Dodajte jaja, šećer kristal i vanilin šećer, te na najmanjoj brzini mikserom lagano još jednom razradite smjesu. Pred kraj dodajte glatko brašno koje ste prethodno prosijali s praškom za pecivo ili jednostavno možete sve sastojke odjedanput izmiksati, no mene je praksa naučila da napravite sve kako sam dosad opisao ne gledajući fotografiju ispod.


Dobiveni nadjev od sira prebacite na polupečeno prhko tijesto, te rukama lagano protresite kalup kako bi se nadjev od sira ravnomjerno rasporedio po cijelom kalupu, te ubacite u pećnicu.


Prvo pecite na 230 C nekakvih cca 10-tak minuta, smanjite temperaturu na 110 C, te tako pecite još nekakvih 30- tak minuta. Nakon toga otvorite vrata od pećnice, te ga ostavite još dva sata s poluotvorenim vratima od pećnice da stoji. Kod ovog cheesecaka je cilj da se ne smije peći na jako temperaturi jer bi jednostavno prepekao se i zagorio, a i nadjev od sira treba biti "pufnast", doslovno kao kada biste radili nekakvu vrstu nabujka-souffle-a.

Za curd od naranče u dublju posudu dodajte žumanjke, šećer kristal, narančinu koricu i sok od naranče, te miješajte na najslabijoj vatri.

 Kad se počne zgušnjavati, još vrlo kratko ostavite na vatri, a zatim maknite. Dodajte maslac i još jednom dobro izmiješajte. Dobivenu smjesu procijedite kroz gustu cjediljku ili gazu.

 Na ohlađeni nadjev od sira dodajte ohlađeni curd od naranče, te ga ostavite preko noći da odleži, a sutra jednostavno navalite. ;)


I to bi bilo to. Dekorirajte po ukusu i željama. Obično nemam naviku stavljati veće i sirove komade voća na torte i njima sličnim jer puštaju svoje sokove po torti i onda to jednostavno estetski ne izgleda baš najbolje, no ovaj cheesecake je jednostavno jako brzo planuo tako da i nije bilo nekakve posebne brige oko toga.










[3,2,1 PECI ! :] Crostata s ricottom i kupinama

$
0
0

Slastičarski show koji ste mogli pratiti na RTL-ovoj televiziji "Tri,dva,jedan PECI" je već tjednima iza nas, a meni je ostalo još nekoliko slastica koje želim s Vama podijeliti, a onda uistinu krećem sa slanim stvarima. Ne znam koliko Vas je uopće pratilo taj show i da li je itko pratio, no i tome je došao kraj vjerovali ili ne. Jako brzo se sve odvilo i po završetku naprosto nisam vjerovao da je i ovo poglavlje završeno s obzirom koliko smo vremenski dugo snimali svaku epizodu i trudili se i davali najbolje od sebe i da se dokažemo u najbolje svjetlu. No prije svega želio bih Vam svima čestitati Novu godinu i da Vam bude još bolja i uspješnija nego li prošla. 

Što se ove crostate tiče imam samo riječi hvale, baš kao što je i žiri imao. Zdravko Perić je ovu crostatu nazvao missicom iako sam na kraju završio kao 3.pratilja. :D Oduvijek sam htio nešto takvo slično napraviti kod kuće,a tad mi se ukazala prilika koju sam htio iskoristiti. Fotografija govori više od tisuću riječi, pa presudite sami. Jedino mi je krivo što se nikakva druga fotografija vezana za crostatu nije mogla pronaći na web-u, uključujući i njezin presjek, baš kao što na web-u ne možete pronaći niti prve tri epizode show-a u kojima biste mogli to i vidjeti. Kako god bilo ja sam se oduševio njezinom izgledu baš kao i slatko-kiselom okusu za koji znate i sami da obožavam takve kombinacije, sira i kiselog voća. Sama priprema ove crostate ne oduzima dosta vremena, vrlo je jednostavna za izradu i neće nikoga ostaviti ravnodušnim, jedino je bitno opet dobro zamijesiti i ispeći prhko tijesto, a što se nadjeva tiče zbilja imate veliki i široki spektar izbora.

Što se prhkog tijesta tiče jako sam puno o njemu naučio, naročito onda kad smo radili američku pitu od bundeve gdje nam je svima tijesto ispalo prijesno. To je bio jedini razlog jer smo ih pekli u keramičkim posudama u kojima uopće ne pečem ništa osim možda nekakvih slanih jela. Kod toga je bio problem jer keramičkim posudama je daleko više i potrebnije da se zagriju, a zatim i proces pečenja koji je znatno duži nego li kod metalnih i uključujući nekakve vatrostalne posude i zdjele, ovisno o njihovoj debljini.  To mi je bila dodatna škola i mislim da tome više nema mjesta da napravim takvu grešku. Najbitnije je imati dobar omjer sastojaka, dobro umijesiti, ostaviti tijesto da miruje, a zatim ga raširiti na određene tepsije, plehove i posude. Po želji tijesto možete lagano ispikati viljuškom ili staviti one klikere ili pak grah kako tijesto tokom pečenja se ne bi napirilo.Tijesto opet dobro ohladiti i pustiti ga da miruje, a nakon toga ga staviti u vruću pećnicu i ispeći ga na pola. Nakon toga slijedi nadjev i završno pečenje. To su koraci koje je vrlo bitno upamtiti ukoliko želite dobiti pravilnu i tehnički ispravnu crostatu, quiche,tart i sl. Recept za ovu crostatu moći ćete pronaći i u časopisu "Poduzetnik" gdje će ujedno biti i jedan moj mali intervju na osnovu show-a u kojemu sam imao priliku za sudjelovati. :)

Crostata s ricottom i kupinama

Sastojci potrebni za prhko tijesto :

  • 415 g glatkog brašna
  • 100 g šećera u prahu ( naprosto više ne planiram stavljati kristalni šećer u tijesta jer se nikako ne može otopiti i onda po tijestu ostanu sitni komadići-kristali šećera što mi baš i tehnički ne izgleda privlačno, stoga sam stavljao šećer u prahu koji prethodno opet dobro prosijte )
  • 1/2 jušne žlice korice limuna ( po mogućnosti nešpricanog )
  • 1 1/2 čajna žlica praška za pecivo ( prosijte ga skupa s brašnom )
  • 180 g dobro ohlađenog maslaca
  • 1 jaje
  • 1 žumanjak
  • 1/2 čajne žlice sjemenki vanilije ( srži )
  • prstohvat soli

Sastojci potrebni za nadjev :

  • 480 g ricotta sira ( kao zamjenu možete koristiti i svježi kravlji sir s time da ga ostavite vani na sobnoj temperaturi, a nakon toga ga izmiksajte kako biste što jednostavnije razbili grudice u njemu )
  • 70-80 g šećera u prahu
  • 1/2 čajne žlice sjemenki vanilije ( srži )
  • 3 jaja


Postupak :

U dubljoj posudi prosijte brašno s praškom za pecivo. Dodajte mu limunovu koricu, šećer i sol, te rukama lagano izmiješajte. Nakon toga dodajte maslac narezan na sitnije komade te prstima lagano utiskujte u brašno. Kad se maslac lagano poveže s brašnom i drugim sastojcima nastavite ga rukama mrviti sve dok ne dobijete smjesu sličnoj krušnim mrvicama.
U posebnoj manjoj zdjelici izmiješajte jaja, žumanjak sa srži mahune vanilije. Dobivenu smjesu ulijte u onu s brašnom i rukama brzo zamijesite prhko tijesto. Omotajte ga prozirnom folijom i ostavite u hladnjaku najmanje 30 minuta da odstoji i kako bi se maslac stegnuo.

U međuvremenu ricottu dobro razradite ručnim miskerom ili u samostojećem blenderu dok ne dobijete finu i kompaktnu smjesu. Prebacite u drugu posudu, dodajte šećer u prahu i  srž mahune vanilije i još jednom dobro izmiješajte. U smjesu lagano dodavajte jaje po jaje i miješajte sve dok opet ne dobijete homogenu smjesu. 

Dobiveno tijesto podijelite tako da Vam ostane i dio prhkog tijesta pomoću kojega ćete napraviti "mrežu" na vrhu kao što možete vidjeti na fotografiji . Ostatak tijesta stavite u određeni kalup, dobro ohladite i pecite u pećnici na 180 C sve dok tijesto ne bude na pola pečeno. Izvadite iz pećnice i ostavite da se tijesto dobro ohladi. Na ohlađeno dodajte nadjev od ricotte, te poslažite svježe kupine. Dodajte izrezane trakice tijesta na vrh, te vratite natrag u pećnicu na istu temperaturu i pecite još dodatno nekakvih 55 minuta ili sve dok korica ne dobije zlatnu boju. Prije posluživanja crostatu dobro ohladite i posipajte je šećerom u prahu.


[Nešto za promjenu :] Pileća ragout juha

$
0
0

Promjene su uvijek dobrodošle kako meni, tako i svima Vama i u svim segmentima, a naročito onda kada su one pozitivnog aspekta, pa sam shodno takvoj vrsti temi odlučio sam se za tri juhe/variva uključujući i ovaj podijeliti s Vama  i kako bih monotoniju po pitanju slatkih stvari koje u zadnje vrijeme jedino objavljujem. Te recepte sam namijenio za ove dane koji su još zimogrozni, naročito večeri kad me navečer uhvati želja za nešto što bih mogao konzumirati s žlicom, a i nešto što bi me ugrijalo i dalo mi energije. Ova pileća ragout juha je klasik za koji vjerujem da se nalazi na većini stolova, a i jedna od prvih juha koje sam radio na satovima kuharstva koju naprosto volim baš kao i svi sastojci koji idu u nju. Umjesto piletine možete staviti i teletinu koja je također u originalu, a u nedostatku oboje možete posegnuti i za svinjetinom. Kod svih juha i variva najviše pažnje obratim na to da povrće ne obradim previše termički jer volim više kad je al dente iliti da se osjeti "pod zubom", da se povrće pirja i kuha onim logičnim redoslijedom u kojemu ćete pirjati ono čemu je potrebno najviše vremena da se termički obradi, a zatim ono kojemu je potrebno manje vremena i da sve ili barem dobra većina namirnica nabavljene od domaćih OPG-vaca. Kod mene su po privatnom planu većina se stvari promijenila isto tako, donio sam većinu novih odluka koje nisam prošle godine odrađivao na pravilan način i na način za koji sam smatrao da je najbolji, no eto nova godina, nove promjene kojima svima dobro dođu, stalno sam u nekakvom movingu i neprestano očekujem da više otvorim svoju slastičarnicu i ostvarim svoj san i dan za koji živim. Ukoliko je još niste isprobali, isprobajte svakako i napunite se energijom. :)

Sastojci : ( dovoljno za 5 gladnih ljudi )

  • 2 veće glavice crvenog luka ( koristio sam srebrenac u nedostatku običnog )
  • 450 g svježeg ili smrznutog mladog graška
  • 300 g svježe mrkve
  • 1 veća cvjetača
  • 1 veća pileća prsa ( cca 800 g )
  • sol i bijeli mljeveni papar ( po ukusu )
  • malo limunovog soka
  • lovorov list ( po želji )

Sastojci potrebni za legiranje juhe :

  • 1 kiselo vrhnje
  • 2 žumanjka

Postupak :

Navedno povrće nasjeckajte na sitnije kockice, baš kao i piletinu. Crveni luk što je sitnije moguće.


Na vrlo plitku masnoću stavite pirjati crveni luk i pirjajte ga sve dok ne postane staklast. Nakon toga dodajte sitno nasjeckanu piletinu i sotirajte je dok se ne počne karamelizirati, ali pripazite da je ne sotirate previše kako ne bi ostala suha. 


Na sotiranu piletinu dodajte mrkvu, grašak, a pred sam kraj kuhanja ubacite cvjetaču.Na fotografijama je prikazano drugačije, no danas sam pametniji pa radim na taj način kad je sve pred sam kuhanja dodam cvjetaču jer njoj zaista treba najmanje kako bi se skuhala, jer ja osobno ne volim prekuhanu, no ukusi su različiti pa napravite kako god smatrate da bi bilo najbolje. Posolite i poparite. Po želji možete dodati i sitno sjeckanog peršinovog lišća baš kao i lovorov list.


U posebnoj zdjelici pjenjačom razradite kiselo vrhnje s žumanjcima.

Pred kraj kuhanja ubacite "legir" smjesu i limunovog soka po želji. Poslužite toplo i zagrijte si ove hladne večeri.Ova juha može biti kao i samostalno jelo ukoliko u nju ubacite različite vrste zaprški ili je jednostavno konzumirate uz kruh.



[Advent i replikacije:] Mini krofnice s karameliziranim jabukama

$
0
0

Prije malo više od mjesec dana proveo sam advent u  Beču s obitelji. Beč kao Beč mi se jako svidio, a naročito u vrijeme adventa, no najviše što mi je ostalo u sjećanju su mini krofnice s karameliziranim jabukama koje sam kod kuće odlučio replicirati i to uz kombiniranje dvije vrste dizanog tijesta u kojoj prva verzija nije bila po mojem guštu tj. tijestom se nije dalo baš upravljati pa su izgledom podsjećale na fritule, dok je drugi recept mnogo konkretniji i dok se tijesto može oblikovati. Krofne, krafne,pokladnice ili kako ih već zovete ne radim često jer mi nisu nešto posebno ili kako bi Zdravko iz žirija rekao : "Nije nešto da bih sad pao sa stolice" ili "Nije nešto čega bih se sutra sjetio da sam jeo". :D Savršena mi je kombinacija cimeta, agruma, alkohola i ovih karameliziranih jabuka tako da u ovom slučaju ove mini krofnice dobijaju novu dašak nečeg novijeg i nesvakidašnjeg. Jedino da sam uspio negdje za pronaći debljih drvenih štapića za roštilj koji bi mogli izdržati težinu ovih krofnica i jabuka, no eto nisam uspio. Prije nego li išta počnem pisati dalje o tome, evo nekoliko fotografija iz Beča.

Uz kupnju karata i posjet muzeju Madame Tussauds dobijete gratis ulaznice za vožnju što smo odmah po izlasku iz muzeja iskoristili. Zbilja predivan osjećaj i iskustvo.



Posjet jednom pub-u na Prateru gdje poslužuju fina piva, neizostavne bečke odreske dok smo mi bili za nešto malo konkretnije. Koljenica i svinjska rebarca. Doslovno smo se prebili od hrane,a o okusima neću niti raspravljati iako niti jedno od nas troje nije veliki mesojed ovo nam je bilo i više od bilo kakve obične gozbe.


Linzer s kojim se baš nešto i nisam naročito oduševio. Previše suh, a premalo marmelade, žali Bože svakog eura. Fotografiranje s "Mozartom" i kupnja kobasica i hrenovki u pecivo što me isto tako nije nešto previše dojmilo.


Ovo dalje ne moram nešto posebno predstavljati, jer ako ste već bili u mogućnosti posjetiti Beč, onda znate sve i sami.








Ako me za cijene pitate, one su i više nego astronomske, sve je bezobrazno skupo, no neki će reći da i nije skupo, nama je bilo, a naročito onda kad dođete na takve štandove i jednostavno ne znate gdje biste prvo gledali, a kamo li nešto kupili.




I ono čemu sam se najviše radovao, a to je posjet muzeju Madame Tussauds koji me naprosto oduševio!






Dan prije obilaska cijelog Pratera ogladnjeli smo i jedino primamljivo što mi se činilo tad i u tom trenutku na ulicama je bio jedan azijski fast food gdje smo uzeli stirfry s patkom i piletinom. 




Mini krofnice s karameliziranim jabukama


Sastojci potrebni za tijesto :

  • 25 g svježeg kvasca
  • 50 g šećera kristala
  • 500 g glatkog bijelog brašna
  • 250 ml toplog mlijeka
  • 50 ml ulja
  • 3 jaja
  • malo soli
  • 1/2 mahune vanilije ( ne koristim više uopće tvorničku i sintetičku aromu vanilin šećera, a ukoliko imate domaćeg još bolje )
  • naribana korica naranče ( po mogućnosti



Sastojci potrebni za karamelizirane jabuke :

  • 500-700 g jabuka (neoguljenih i neočišćenih )
  • 1/2 jušne žlice mljevenog cimeta
  • sok od jednog limuna ( ovisno o jabukama i vrsti koju ćete upotrebljati, no ukoliko su kisele smanjite količinu limunovog soka )
  • maslaca ( ili ulja ) po potrebi
  • šećera kristala po potrebi

Dodatni sastojci :
  • ulje za prženje
  • šećer u prahu ( po potrebi )


Postupak :

U 100 ml toplog mlijeka otopite 2 čajne žličice šećera kristala, te dodajte svježi kvasac i ostavite na toplom mjestu da se uzdigne. U dublju posudu dodajte prosijano brašno sa solju, ostatak šećera. Dodajte umiješana jaja ( koja su sobne temperature ), ulje,narančinu koricu, ostatak mlijeka i mahunu vanilije.


 Od svih navedenih sastojaka umijesite mekano tijesto, a po potrebi dodajte toplog mlijeka/vode i brašna. 




Dobivenu veliku bulu tijesta premažite s tankim slojem ulja kako se na vrhu ne bi napravila korica na tijestu, te ostavite na toplom mjestu da se diže nekakvih 1-2 sata. Izvadite van iz zdjele, još jednom premijesite i ostavite da se opet diže. 

Tijesto razvaljajte na veći pravokutnik debljine 1-2 cm, te još jednom ostavite da se diže.







U međuvremenu pripremite karamelizirane jabuke. Jabuke ogulite, uklonite im sredinu, te ih narežite na malo veće i deblje kockice. Stavite ih u dublju posudu, te ih pirjajte sve dok ne prestanu puštati vodu. Zatim dodajte maslaca ili ulja, šećera kristala po ukusu ( obični bijeli možete zamijeniti sa smeđim ili muscovado, ovisno što više volite. )



 Nastavite ih pirjati sve dok jabuke ne uvenu i ne dobiju lijepu karameliziranu boju.

U duboku posudu ulijte ulje, te ga dobro zagrijte. Svaku manju krofnicu ubacujte u vruće ulje, no pripazite da posudu u kojoj je ulje previše ne pretrpate kako ne biste smanjili temperaturu ulja i kako se tijesto ne bi kuhalo, umjesto pržilo. Ubacujte ih na način da prvo stavite u ulje onu stranicu na kojoj je tijesto stajalo na radnoj površini. Pržite ih poklopljene sve dok ne dobiju zlatno-smeđu boju, te ih odlažite na papirnati ubrus kako bi eventualno upile višak ulja. Slažite ih na drvene štapiće kako je prikazano na fotografijama ili jednostavno ih poslažite na veći pladanj, a sa strane poslužite karamelizirane jabuke i ne zaboravite ih posipati sa šećerom u prahu. :)



Ovo su krofnice koje mi baš i nisu izgledale toliko identične kao one u Beču, iz jedinstvenog razloga jer ih nisam mogao oblikovati i dobiti željeni oblik,više mi izgledale kao fritule, no ukoliko koga zanima objaviti ću i recept za njih. 









[Nešto za promjenu :] Juha od pečene cvjetače

$
0
0

Još jedna juha u nizu, ovoga puta od pečenog povrća, točnije samo cvjetače.Tako jednostavna, a opet ukusna i hranjiva. Kuhajući, istraživajući,gledajući i eksperimentirajući došao sam do vrlo jednostavnog zaključka kako juhe uistinu mogu biti i više od juhe i to sve zahvaljujući karamelizaciji koja dodatno oplemenjuje i obogaćuje sam okus juhe. Prije bih držao se one stare i svima poznate klasike u kojoj bih na ispirjani crveni luk dodavao povrće, podlijevao s vodom ili s temeljcem, kuhao i pasirao (ovisno o vrsti juhe koju pripremam ), te je nadalje pripremao uz dodatak mlijeka, vrhnja i drugih sastojaka koje dodajem, ovisno o recepturi ili inspiraciji. Pokušajte se samo sjetite one fine i kremozne juhe od bundeve za koju isto kad je pripremam prethodno ispečem u pećnici kako bi se karamelizirala jer cijela "čar" leži samo u tome. Možda će neki od Vas i zapitati čemu dodatni posao i polemiziranje oko ovakvih jednostavnih stvari kad može biti jednostavnije i brže. Naravno da može biti, no ukoliko Vam je dosadila klasika i želite nekakve promjene vjerujem da će Vam se i ovo svidjeti. Uz dodatak prepečenih i aromatiziranih kockica kruha ova juha može biti i kompletno jelo, ovisno koliko ste gladni. :) Slobodno mogu reći kako je ovo juha koju bih ponudio na nekakvom obiteljskom okupljanju ili druženju s dragim i voljenim ljudima i nikoga neće ostaviti ravnodušnim jer karamelizacijom ćete dobiti intenzivniji okus cvjetače, plus ukoliko je nabavite od domaćih OPG-ovaca. Cvjetaču možete zamijeniti bilo kojim drugim povrćem i dodatno je oplemeniti drugim sastojcima poput kiselog vrhnja, povrtnog temeljca, krutona, mlijeka... Ova nova godina opet mi je krenula pomalo turbulentna, više pozitivnija i to po pitanju ljubavnih tema, ali i određenih ljudi za koje sam smatrao prijateljima tek sada su počeli pokazivati svoja prava lica, no o tome ću u jednim od drugih postova... Idemo na recept.

Sastojci : ( za cca 4 osobe ) 

  • 1 velika cvjetača ( cca 800-900 g )
  • mljevenog crnog papra ( po potrebi )
  • ulja ( po potrebi i za karamelizaciju cvjetače )
  • 1 veća glavica crvenog luka
  • 1,5 - 2 l povrtnog temeljca ( ili vode )
  • 1/2 čašice kiselog vrhnja ( od 180 g )
  • 1 režanj češnja-češnjaka
  • soli ( po ukusu i potrebi )


Postupak :

Cvjetaču očistite, iskidajte na komade srednje veličine. Posolite, dobro popaprite mljevenim crnim paprom, te poslažite u vatrostalnu posudu ili u posudu s masnim papirom za pečenje.


Pekao sam je na 200 C, opcija gornji i donji grijač, sve dok se u potpunosti ne iskaramelizira i dobije zlatno-smeđu boju, baš kako je prikazano na fotografijama uz povremeno miješanje i okretanje.

 U posebnoj posudi na plitkoj masnoći ubacite nasjeckani crveni luk, te pirjajte sve dok ne postane staklast. Dodajte al dente pečenu cvjetaču,protisnuti češnjak po želji, te podlijte temeljcem i ostavite da se kuha na laganoj vatri. 

Pred kraj kuhanja ubacite sve ostale navedene sastojke. Pola skuhane ili pečene cvjetače možete odvojiti prije kuhanja, te je ubaciti neposredno pred posluživanje. Ostatak cvjetače propasirajte ili usitnite štapnim mikserom. Ubacite kiselo vrhnje i malo limunovog soka, doradite okus, a po želji ukoliko Vam juha bude poprilično gusta možete uliti malo mlijeka ili povrtnog temeljca. 
Poslužite toplo uz dodatke pečene ili kuhane cvjetače i uz krutone od kruha.





[Kad ti okrenu leđa :] Risotto s lignjama i karameliziranim kupusom

$
0
0

Znate onaj osjećaj kad neke osobe poznajete duži niz godina, iako neke određene ljude i ne morate znati duži vremenski period jer se jednostavno kliknete i jako brzo upoznate i shvatite da ste si suđeni bilo kao prijatelji ili nešto više od toga?! Ali tad se dogodi jedan preobrat i zapravo shvatite tko je kakav ili jednostavno određenim ljudima padnu maske s lica i to onima koji ih vješto znaju nositi godinama. I onda se dogode određene situacije u kojima ne želite više pojedincima podilaziti ili kako ja znam reći "kako oni okom, a Vi skokom". Odlučio sam prestati s takvim stvarima jer si ljudi jednostavno previše dozvoljavaju,a da ne govorim o tome ukoliko ne mogu dobiti od tebe određene usluge jednostavno nestanu, prestanu se javljati, glume prezaposlene i osobe koje nikada nemaju vremena, a kamo li da se možeš ikad osloniti na takve ljude. Prolazio sam dosta takvih situacija i mogu reći kako sam oguglao na takve i njima sličnim situacijama, zato svakome pristupam s velikom dozom opreznosti, no uvijek se ono čovjek zapita kad se takvo nešto dogodi. Većina ljudi koji ulaze u naše živote mogu slobodno nazvati i komparirati s putnicima u vlakovima, samo što će neki od njih ostati cijelog tog putovnja s Vama, dok će ga drugi napustiti, što je u jednu ruku i realno, baš kao i to što će Vas svaka takva osoba naučiti životnoj lekciji i to je opet ono što ja iz određenih negativnih situacija uvijek izvučem ono pozitivno, dignem glavu,zaboravim što je moguće prije i krenem dalje. 

Ne kaže se badava da si dobar ljudima dok daješ,baš kao i kad nekome daš mali prst, a kasnije očekuje cijelu šaku, a kad ti trebaš bilo kakvu uslugu, ma najmanju, a meni recimo jako bitno, tad nikoga nema i svi su nedostupni i onda jednostavno i ja odlučim okrenuti ploču na drugu stranu, no tad ćete zapravo shvatiti tko Vas je sve vrijedan i koje sve kvalitete ta osoba posjeduje. Moram se isto tako pohvaliti kako mi je i u ljubavi krenulo, a shodno tome moje "društvo" je sad postalo ljubomorno jer se boje da će me izgubiti i da neću biti dostupan. Tipični balkanski mentalitet koji ne želi realno pogledati situaciju, već su prvi kad nekog treba osuditi. Takvih ljudi je sve manje u mojem životu, dok je ostatak počeo realnije gledati na tu situaciju, tako da se stvari po tom pitanju počinju lagano stabilizirati. Većina ih misle to što sam nezaposlen da nemam svoj privatni život, dapače imam čak i više nego li oni koji su zaposleni, no meni se jednostavno ne da o takvim stvarima raspravljati, jer da ljudi imaju imalo mozga realnije bi gledalo na većinu stvari. 

Rižoto s lignjama ili s plodovima mora obožavam iako sam malo skeptičan kad je ona dubokosmrznuta mješavina u pitanju iz razloga što  ti plodovi nisu očišćeni poput dagnji koje i dalje imaju trave u sebi, lignjama nije očišćena dobro utroba, pijesak. Ono tzv. "wanna be" meso rakova živa kašica nakon što se odledi i mnogo drugih sličnih primjera. Zato više volim uzeti jedno od tih navedenih stvari za koje znam da će biti dobro jer ne volim kad mi jelo koje obuhvaća morske plodove hruska pijesak pod zubima dok jedem. O rižotu sam već pisao u prethodnim postovima i koliko jedan rižoto zapravo može biti kompleksan. Bitno ga je odmah poslužiti jer riža stajanjem upija tekućinu, bubri i postaje tvrđi, a mora biti više tekuće konzinstencije. Uz ovaj sam se odlučio dodatni poseban štih, a to je karamelizirani kupus,sweet chili u rezancima i redukcija od aceta balsamica. Slano-slatkasti rižoto uz koji Vam možda još nedostaje svježeg domaćeg kruha i možda koja čaša bijelog vina i eto Vam jednog kompletnog objeda.

Sastojci potrebni za rižoto :

  • 1 kg očišćenih lignji
  • 2 srednje glavice crvenog luka
  • vode ili temeljca od morskih plodova ( po želji )
  • 700 g riže (dugog zrna ili arborio koji je namijenje za sve vrste rižota )
  • 2 manja režnja češnja-češnjaka
  • 1,5-2 dl bijelog suhog vina
  • 100 g maslaca
  • sol i bijeli papar po želji

Sastojci potrebni za karamelizirani kupus :

  • 500 g svježeg kupusa
  • soli ( po potrebi )

Sastojci potrebni za reducirani aceto balsamico :
  • 300 ml aceta balsamica 

Dodatni sastojci :

  • 1 kiwi 
  • malo veći prstohvat sweet chillya u rezancima
  • grana padano ili parmezan


Postupak :

Lignje dobro očistite i što manje ih držite u vodi kako biste sačuvali njihov okus mora i kako bi rižoto bio što intenzivnije okusa. Narežite na tanje kolutiće i ubacite u kašicu od kiwija i ostavite 30 minuta da tako odstoji. Izvadite iz kiwija, te operite pod hladnom vodom. U dublju posudu dodajte malo ulja i dobro ga zagrijte. Ubacite kolutiće lignji, te ih lagano sotirajte sve dok se ne iskarameliziraju.


 Na preostalu masnoću dodajte sjeckani crveni luk te ga sotirajte isto dok se ne iskaramelizira. Pred kraj ubacite izgnječeni češnjak. Ubacite  rižu, te je tostirajte sve dok ne počne "škripati". Tad počnite polako podlijevati s vrućim temeljcem ili vrućom vodom. Ubacite lignje te nastavite kuhati na laganoj vatri uz neprestano miješanje. 


U međuvremenu dok se rižoto kuha i dalje pazite na njega i često ga miješajte,a zatim u dublju posudu dodajte malo ulja i naribani svježi kupus. Posolite ga da što prije pusti vodu, te sotirajte na tavici sve dok se ne iskaramelizira.


U rižoto po potrebi postepeno dodavajte tekućine, ovisno koliko riža traži. Pred kraj ubacite vino, ostavite da alkoholne pare ispare, dodajte maslaca, grane padano ili parmezana i odmah poslužite uz dodatak reduciranog aceta balsamica, chilly-a, karamelizaranog kupusa, te poslužite.Reducirani aceto dobiti ćete tako da u dublju posudu ulijte tekući, te ga stavite kuhati na laganu vatru da voda ispari. Dobiti ćete finu slatkasto-kiselkastu kremu koju možete kombinirati sa svim slanim, ali i slatkim varijantama. 






[Kad si gladan nisi svoj! :] Punjeni sendviči

$
0
0

Sjećam se prije nekoliko godina kad sam radio u jednom hotelu, voditelj istoga došao je na fiks ideju kako bismo u našu ponudu  mogli uvrstiti club sandwich-e, što je za moj pojam totalni apsurd i totalni nakaradluk i od hotela pravljenje prčije, jer koji hotel danas nudi club sendviče? Barem ja ne znam niti jedan takav, niti su hoteli nikakvi snack barovi, niti fast food-ovi za takve stvari, no to je opet moje mišljenje. Tad smo se svi u kuhinji bili ispitivali kako bismo to uopće mogli izvesti jer poznavajući tog voditelja hotela tada koje je uvijek imao kojekakve fiks ideje, zasigurno je mislio i od tih sendviča napraviti nešto što samo on zna da bi možda prolazilo. Nisu to više sendviči na koje bi se premazao nekakav margarinski namaz ili maslac, dodala jedna ili možda čak dvije vrste suhomesnate salame-nareska, koja kriška sira i možda eventualno nekakvog povrća. Danas su sendviči daleko kompleksniji i postali su više od oibičnog sendviča, a i ta njegova ideja da je zaživjela mislim da bi bila aktualna jer uz te sendviče planirao je staviti uz različite vrste kupovnog čipsa od krumpira. Prije koji tjedan u Osijeku se otvorio prvi američki bar u kojemu poslužuju i manji broj takvih i sličnih, kompleksnijih sendviča što me oduševilo jer to je nešto što naš grad nema i svakako ih podržavam u tom poduhvatu. Sendviči su danas otišli do takve granice zahvaljujući našim ljudskim umovima, da ne kažem mozgovima koji danas mogu zamijeniti eventualno jedan obrok što dakako i ovisi o tome što ćete staviti u njega.

Za one malo dubljeg džepa mogu ih kombinirati s avocadom, cavijarom, rukolom ( teže dostupna, delikatna, a ako je i pronađem za kupiti, cifra je astronomska ), prepeličjim jajima koja su danas mnogo više aktualnija nego li kokošja, dobar komad pečenog  ramsteka ili bifteka, a neki znaju i stavljati određene dijelove svinjetine koja se kuha nekoliko sati i koja se kasnije dodatno obrađuje na grillu, te kao takva doslovno se topi u ustima. I mali milijun takvih primjera koje možete dodatno ubaciti i oplemeniti svoje sendviče. Svi nešto kukaju i kompliciraju s pričama kako ovo, to, ono nije zdravo. Mene naprosto takve priče ne zanimaju. Na kraju krajeve ionako ćemo mi svi umrijeti, samo je pitanje od čega i zato stoji da bi u životu trebalo sve isprobati, kako kasnije ne bismo žalili što nismo. To je moj moto! :)

Ovaj moj sendvič je onaj najobičniji ili kako bih ga ja nazvao "sirotinjski". Salamu nisam htio prethodno sotirati na tavici jer taj dan kad sam ih radio cijeli dan nisam ništa jeo i jednostavno sam htio napraviti nešto na brzinu i što će mi povratiti energiju koja mi je nedostajala. Jedino što bih u njega dodao, a nisam imao je različita vrsta svježe salate, uključujući i kisele krastavce ili barem nešto kiselo. Kao adekvatna zamjena dobro bi došao i nekakav slatko-kiseli umak jer ne volim suhe sendviče koje danas možete kupiti na svakom uglu u svojem gradu. Naprosto se zgražam kad vidim to ogromno i suho pecivo, koje je presirotinjski i škrtarski napunjeno, bez ikakvog umaka, dresinga ili barem svježeg povrća, no glad ne bira. U pripremi imam još jedan sendvič kojega sam ljetos pravio s prženim tikvicama kojega ću uskoro objaviti, a dotada improvizirajte, napravite svoju omiljenu verziju sendviča, zabavite se i uključite ukusne pupoljke.

Sastojci :

  • nema nekakvih određenih mjera niti normativa, već ono što imate u Vašim hladnjacima
  • kombinirao sam pileći parizer s gaudom, kruh premazao s maslacem, zapekao ga pod folijom da se sir otopi i u praznu sredinu ubacio jaje, malo posolio i popaprio i tu je cijela mudrost. 


Postupak :

Kruh narežite na tanke kriške. Sredinu mu izdubite s izdubljivačem. Krajeve šnita kruha premažite maslacem, malo posolite i popaprite. Dodajte iskidane suhomesnate rubove pazeći da ne zatvorite krug izdubljenog kruha. Na  to dodajte izrezane komadiće sira trapista. Poklopite i ubacite na tavicu u koju ste dodalo malo suncokretovog ulja i maslaca.Tostirajte na tavici sve dok kruh ne bude blago prepečen,a zatim u sredinu ubacite jaje, posolite i popaprite malo.


Ponovno prekrijte aluminijskom folijom kako bi se jaje skuhalo i malo termički obradilo, a zatim okrenite na drugu stranu i ponovite isti postupak kao na početku. I to bi bila cijela mudrost ovog sendviča, a na Vama je što ćete ubacite sve u njega i njemu sličnima. Možda dobijete ideju vidjevši ovaj. :)








[ Pa ti znaj što su ] : Profiteroli u umaku od nutelle

$
0
0

Neću nikada zaboraviti kad smo u slastičarskom showu RTL televizije "3,2,1 PECI" dobili zadatak raditi profiterole.Svi smo se konzultirali s Petrom što su zapravo profiteroli i svi smo jednoglasno se složili ( kandidati ) da su to princes krofne, te smo joj to i rekli . Ona nam je rekla : "Pa dobro, ja to zovem profiteroli". E sad da li nam je to namjerno bilo tako rečeno ili nam nije htjela reći pa da vidi koliko tko zna zapravo i hoće li itko kiksati u tom zadatku. S obzirom kako od Petre nismo dobili baš nikakve upute koje bi nam pomogle ja sam se odlučio za princes krofnice na konto kojih sam dobio negativne kritike, no najiskrenije nije mi bilo niti bitno jer smjernice koje nam je dala nisu bile ispravne, a ja sam na kraju tog zadatka bio zadovoljan, što s tijesto, što s kremom. Ovako je to izgledalo tamo :

Ukoliko ste pratili show možete zamisliti kakve sam komentare dobio od Zdravka Perića. Komentirao je : "Ništa posebno, otišli smo u supermarket kupili, pojeli i to je to". Apsolutno po meni nikakav komentar, nikakva sugestivna kritika. Te princeze sam punio sa slatkim tučenim vrhnjem uz dodatak mahune vanilije, te sam ih neposredno prije posluživanja prelio s čokoladnim umakom. Isto tako dobio sam komentar kako mi je tijesto pečeno previše mekano i kako je upilo vlagu od tučenog slatkog vrhnja. Pa kako i ne bi kad su satima stajali, dok su se "bjutići" radili i u studiju u kojemu je temperatura bila poprilično velika, no nisam niti jedan komentar previše uzimao ka srcu . Meni osobno je mnogo bolje kad je tijesto mekše tj. kad malo popusti, ne volim kad je uopće tvrdo. Najviše mi je smetalo što nikad nismo dobivali prave smjernice, niti smo se ikad mogli sa žirijem konzultirati i kad god bi dobili nekakvu kritiku s njihove strane gotovo pa nikad nisu nam rekli zbog čega je to tako. Valjda im je tako rečene od strane producentice, ne znam. Rade se gotovo pa na isti način i princip kao princes krofne. Tijesto koje se prvo skuha, a zatim peče. Jedine smjernice Vam mogu dati da tokom pečenja nipošto ne otvarate vrata od pećnice jer u njih ne ide nikakav prašak za pecivo, niti soda, već im para omogućava da se dižu i rastu. Jako je bitno isto tako poznavati svoju pećnicu. Ukoliko Vam se dogodi da u sredini budu malo sirovi, prerežite ih i vratite još kratko u pećnicu kako bi se tijesto dodatno osušilo. Isto tako što se ovog tijesta tiče preporučio bih Vam da koristite maslac umjesto margarina. Iako sam veliki pobornik margarina, u maslacu ima više vode koji će tokom pečenja prelaziti u paru i dodatno napuhati tijesto, dok margarin neće. Margarin bih prije upotrijebio za kroasane jer će bolje i kvalitetnije doprinijeti listanju tijestu.


Prije nekoliko dana odlučio sam se opet ih raditi, samo ovog puta da budu baš profiteroli i to da su punjeni s kremom od vanilije u umaku od nutelle. S obzirom kako nisam imao dovoljno jaja da radim slastičarsku kremu, a i vremena baš sasvim dovoljno odlučio sam se za onu malo bržu varijantu i to onu s pudinog od vanilije u koji sam stavio dodatno mahune vanilije. Nakon što sam ih kod kuće isprobao nisam ostao ravnodušan, te sam ih odlučio ubaciti na svoju listu slastica koje će jednog dana moći probati u mojoj slastičarnici. Probate jednog i jednostavno ne možete prestati ih konzumirati. Živa zaraza su. :) 

Sastojci potrebni za tijesto : 

  • 200 ml vode 
  • 125 ml punomasnog mlijeka ( 3,2 % m.m. i više ukoliko pronađete )
  • 150 g brašna
  • 1 jušna žlica šećera kristala 
  • 1/2 čajne žličice soli
  • 100 g maslaca ( ili margarina )
  • 4 jaja ( srednje veličine )

Sastojci potrebni za nadjev :

  • 2 vrećice pudinga od vanilije ( Dr. Oetker sam koristio )
  • 1/2 mahune vanilije ( sjemenke sastrugati u mlijeko koje ćete zakuhati za puding )
  • 10 jušnih žlica šećera kristala
  • 70 g maslaca 
  •  
Sastojci potrebni za umak od nutelle :

  • 250 g nutelle
  • mlijeko ( po potrebi ga dodajte sve dok ne dobijete tekuću smjesu )
  • 1- 2 jušne žlice votke ili ruma


Postupak :

Prosijte brašno skupa sa solju.  U širu i dublju posudu dodajte mlijeko, vodu, šećer i stavite na laganu vatru da zakuha. Kad se šećer otopi dodajte maslac.


Kad prokuha, maknuti sa štednjaka, te u to ubaciti prosijano brašno sa solju i energično izmiješati da se razbiju sve grudice. Vratiti na štednjak, te kuhačom nastaviti miješati i lagano sotirati sve dok se masa tijesta ne počne odvajati od rubova posude.


Tijesto prebacite u drugu posudu, te ga ostavite sa strane da se ohladi. Ovaj korak nipošto dalje nemojte preskakivati jer se jaja ne smiju dodavati u vruće tijesto jer bi se skuhala, tj, dobili biste kajganu. Kad se tijesto ohladi tada dodavajte jaje po jaje. Svaki puta prilikom dodavanja jaja miskerom dobro razradite smjesu, a zatim dodavajte preostala tri i tako sve dok ne potrošite cijelu količinu jaja.


Dobiveno tijesto prebacite u slastičarsku vrećicu za dresiranje. Ja sam odabrao s zvjezdastim nastavkom jer uvijek moram nešto kombinirati i isprobavati, no slobodno možete koristiti vrećicu i bez toga nastavka. Kod profiterola koristite onaj obični okrugli malo veći.


Ovisno koliko velike želite toliko ćete i dobiti profiterola. Dobio sam preko 70 komada pečenih. Dresir vrećicom na masni papir za pečenje istiskujte i slažite ih, pazeći da ostavite dovoljno razmaka međusobno jer će tokom pečenja dodatno narasti . Nakon što ste ih istisnuli na papir za pečenje, žlicu umačite svaki puta u vodu i poravnajte im vrhove kao što je prikazano na fotografijama kako tokom pečenja ne bi tijesto izgorjelo i dobilo jako tamnu boju.




U većini recepata se spominje da se tijesto peče na 200 C, oko 15-20 min. Osobno sam isprobao na svojoj ventilacijskoj pećnici i učinilo mi se previše tako da mi je prva tura u sredini ostala malo nepečena, pa sam prebacio na 180 C oko 30-40 min ovisno i o veličini i to mi je najbolje odogovaralo.


Za punjenje puding skuhajte prema uputama s vrećice. S time da u mlijeko koje ćete zakuhati ubacite sastrugane sjemenke vanilije. Kad se puding prohladi razradite ga s maslacem te punite pomoću onog nastavka za punjenje krofni.  Ukoliko imate višak vremena slobodno ih napunite sa slastičarskom kremom ili sa tučenim vrhnjem uz dodatak šećera u prahu i sjemenkama vanilije. 

Što se nutelle tiče nju sam na pari zagrijavao, no skamenula sam. Dodao sam mlijeka i malo votke i tada je dobila finiju tekuću strukturu. Netom prije posluživanja prelijte ih umakom od nutelle i jednostavno uživajte u njima. :)


Ili ih jednostavno poslužite u prozirnim i širim staklenim zdjelicama. :)



[ 3.godine blogiranja: ] Sretan rođendan

$
0
0

Jučer je bilo 3.godine otkako vodim i pišem ovaj blog vjerovali Vi ili ne, baš kao i ja. Ne znam nekako imam dojam kao da je period malo kraći, no vrijeme jako brzo prolazi. Ovaj tjedan su me malo pritisnule nekakve druge obaveze pa nisam stigao ovaj post objaviti.

U ove tri godine preko 560.000 puta se klikalo na blogu, 117. osoba koje me prate i preko 340. različitih recepata, što slatkih, što slanih iz svih različitih kategorija,a neću niti želim spominjati koliko još recepata imam arhivirano na računalu gdje čekaju da ugledaju svjetlo dana. :)

Htio sam i imao namjeru objaviti nekakvu šarenu tortu s obzirom kako je ovo poseban post, no nisam pronašao ništa prikladno tome, pa ću Vam još jednom ukoliko ste propustili predstaviti jednu meni jako finu tortu iz arhive, koju možete pogledati klikom na fotografiju.

http://fashionable-food-on-my-way.blogspot.com/2014/06/malo-vremenasretan-mi-roendan2014-parfe.html
Svaki food blogger, uključujući i mene nakon perioda koji uključuje bloggiranje više od godinu dana jako puno toga može naučiti i vidjeti, a i svi Vi ostali ukoliko još niste postali, a želite ili jednostavno niste pronašli nikakvu inspiraciju ili ohrabrenje, evo nekoliko natuknica koje sam naučio u ove 3.godine blogganja. 


  • Ne mora svaki post-objava biti savršenog tipa i besprijekorna ( sve ovisi da li imate što za objaviti, da li imate vremena i ono najbitnije za sjesti i napisati nešto kvalitetno, dobro i poučno, što sve uključuje i malo o Vama, zgodama i nezgodama s kojima se nosite kroz život i sl. 
  • Interakcija s Vašim "pratiteljima" ( followers-ima ) treba uvijek biti prisutna i po mogućnosti uvijek im davati odgovore na pitanja koje ih zanimaju  
  • Što veće i kvalitetnije fotografije ( po mojem mišljenju )
  • Što kvalitetniji i što opširniji recepti ( opet po mojem mišljenju i zbog jedinstvenog razloga kako bi to određeno jelo/slasticu moglo napraviti bilo to pa čak i oni najveći amateri )
  • Uzmite malenu pauzu od blogiranja je isto tako poželjno nekada napraviti i kad osjetite trenutak ili inspiraciju tada nešto pisati ( baš kao što sam sada ja, jučer jednostavno sam bio premoren i nisam htio bilo što natipkati čisto da nađe na blogu )
  • Blog će se mijenjati u smislu kao što se i Vi mijenjate, na identičan način, što će moći svi primjetiti - ovisno koliko Vas "prate" i koliko su upućeni u Vaše kulinarske avanture
  • Budite svoji, a ne kopija svih drugih!
  • Postoji jako puno onih nazovimo ih "zločestim" ljudima koji su online i koji će Vam napisati nešto ružno ili podrugljivo. Ne obazirite se na takve! Ima takvih dosta i puno, a i isto tako onih dobrih i iskrenih koji će s Vama biti vrlo susretljivi i podijeliti osobna iskustva po pitanju bilo čega, tako da Vas takvo što nikad ne obeshrabri!
  • Uvijek razmišljajte dok nešto tipkate! Ne možete, mislim možete ali neće imati smisla da pišete besmislene priče i rečenice koje neće nikoga zanimati. Jednostavo uključite "kikiriki" kako bih ja rekao! :D 
  • Ne morate uvijek i svaki dan nešto objavljivati na blogu! Nitko Vas neće zaboraviti ukoliko i Vi ne zaboravite na njih i na sve ljude koje Vas "prate".
  • Uspjeh bloga ovisi najviše o Vama samima, a ne kojekakvi PR-ovi, "sljedbenici", reklame i sl.
  • Uvijek pišite o nečemu što će ljude zanimati i biti im zanimljivo i korisno!
  • Ukoliko ne želite pisati o hrani, pišite o čemu god drugom želite! Teme su uvijek različite, bitno da se Vama sviđa i da Vama odgovara takav način bloggiranja i objava!
  • I za kraj ( iako ima toga još puno - naveo sam jedne od bitnijih stavki kroz koje sam ja naučio) SVI SMO ISTI, bez obzira da li na blogu imate 1 milijun ili 20 "sljedbenika"! To baš ništa i apsolutno ništa ne znači i ne dozvolite da to utječe na Vaš sveukupni blog!
 Što ste vi naučili po pitanju blogiranja ?
Na Facebook-u sam jučer objavio i jednu fotografiju,a o čemu se točno radi, otkriti ću Vam kroz nekoliko tjedana kad budem imao prve rezultate toga s čime se trenutačno bavim. Do sljedećeg tipkanja!
 

[Podigni me: ] Energetski smoothie

$
0
0
Napokon, ali zbilja napokon vrijeme je pokazalo svoje prave "proljetne zube". Okolina i ljudi oko nas su duhovno živnuli, probudili su se i sve odiše pozitivnom energijom. Ljudi su više i češće vani, odvijaju se radovi po kućama i okućnicama i tek sad se počelo osjećati da ima živih ljudi, barem ovdje kod mene. Tako sam jedva dočekao i da sredim prostor za "chillanje" iza stana, uključujući i jedan prolaz do tog prostora i ostave. Prošlo je par tjedana otkako nešto novo nisam natipkao na blogu, a ne volim kad moram nešto prisilno napraviti, pa čak i tipkati već čekam određeno vrijeme da tokom dana dobro razmislim što ću napisati, a zatim se uhvatim pisanja. Sve što moram obaviti pod pristiskom i prisilom nikako da ispadne onako kako želim, već dobijem sasvim drugačiji koncept cijele priče. Uskrs je isto tako prošao koji mi je bio turbulentan jer sam imao i nekoliko kilograma sitnih i kremastih kolača za narudžbu, a zatim sam se posvetio slanoj pripremi stvari za Uskrs. Neke od kolača ću objaviti na blogu kroz koji tjedan. Čekao sam jednostavno da se sve to završi i da se vratim svojoj svakodnevnoj rutini uključujući i pisanje bloga. 

Prije nekoliko dana bio sam kod sestre koju je uhvatio konjuktivitis očiju pa sam joj malo priskočio u pomoć. Tokom kuhanja ručka i pospremanja kuhinje primjetio sam veću količinu kiwija, jogurta i meda te sam odlučio da joj smućkam jedan kako bi došla malo k sebi i kako bi je oraspoložilo i dignulo. Oni koji ih prave učestalo jako dobro znaju o čemu pričam. Ubacio sam kiwija, sjemenke konoplje, domaćeg džema od šljiva s čokoladom, limunovog soka, meda, maslinovog ulja i svježe mrkve. Popila ga je i rekla da ju je poprilično dignulo i dalo joj energije. I to je cijela bit i sama smisao svih vrsta smoothija. Možete ih praviti od bilo koje vrste voća i povrća i razno raznih dodataka ili napraviti generalno čišćenje hladnjaka. Preporučujem da ga konzumirate nekoliko puta tjedno u različitim verzijama ili kao zamjenu za doručak i uskoro ćete vidjeti pozitivne rezultate, a tokom ljetnih dana ili kao osvježenje možete dodati kockice leda te se kao dodatni način još i rashladiti. :)

Tako se i kod mene pronašla koja banana, jogurt i zobene pahuljice i naravno da sam se odlučio da radim smoothie. Tata i ja smo ga doslovno odmah stukli  i energizirali. S obzirom kako u takvim stvarima nema nikakvih kemijskih dodataka, aditiva i sl. industrijskih otrova potrošite ga u roku od 24h jer nakon toga više ne valja i nije toliko ukusan i hranjiv. Poslužite ga u dubljim prozirnim čašama i ukrasite po želji, a ukoliko imate želje i volje napraviti ga u slojevima kao i ja jednom. Što se nekakvog normativa tiče ja ga osobno nemam. Stavljam sve odokativno i kad ga izmutim po potrebi kasnije dodajem onoga za što smatram i mislim da nedostaje.



Sastojci :

  • 2 komada banana ( zrelih )
  • 200 ml kašice pirea od jabuka ( jednom sam je radio i u dubokom zamrzivaču mi je ostalo viška, te sam je iskoristio za ovaj smoothie - u njemu se nalaze pirjane jabuke na šećeru, limunu i limunovoj korici, mljevenom đumbiru i cimetu )
  • 3-4 jušne žlice zobenih pahuljica
  • 2 jušne žlice maslinovog ulja
  • 2-3 jušne žlice meda ( koristio sam bagremov )
  • 700 ml jogurta


Postupak :

U dublju posudu dodajte jogurt, sitnije nasjeckane banane, kašicu od jabuka i sve druge navedene sastojke.


Pomoću štapnog miksera sve sastojke dobro izmiksajte. Probajte okus, te po potrebi naknadno dodajte ono što smatrate da nedostaje.

To je to! Ta fina pjenušava i kremasta pjenica. Slabo tko joj može odoljeti.



I to je to, sretno smoothanje! :) 

[Najbolji od najboljih: ] Čokoladna torta s narančom

$
0
0

Znam da kasnim s objavama kao i s ovim receptom, no iz opravdanih razloga. Hmmmm... Ne znam odakle da krenem s pričom jer u zadnjih par mjeseci život mi se drastično promijenio, a iza mene su samo najbolja sjećanja, a ona najgora gotovo pa su i zaboravljena, a to će Vam se dogoditi ukoliko se maknete od negativnih ljudi, ljudi koji Vam doslovno kao vampiri isisavaju Vašu energiju i zamaraju sa svojim svakodnevnim problemima i koji su vječito u nekakvim dramama. Sad mi je najbolje, nikad bolje nije bilo. Jednostavno ljudi se maknu od nas iz pitaj koga i kojeg razloga, no sve se događa s razlogom i ja sam toga jako svjestan i jedino ta osvješćenost mi je dala snagu i enrgiju da nastavim dalje, maknem se od svih stvari koje mi smetaju i ponosno koračam dalje ka ostvarenju mojih snova i želja.Naravno da i dan danas se sjetim onih loših trenutaka i situacija ali ne dozvoljavam da to utječe na moju sadašnjost jer sve neprilike su mi bile postavljene jer sam se vjerojatno mogao nositi s njima i eto me živ i zdrav. 

Jedna od najboljih stvari koja mi se dogodila da sam napokon pronašao ljubav, osobu koja me voli,poštuje,cijeni i divi mi se i to sve bezuvjetno, pa se ponekad i znam zapitati da li je to moguće i da li se to uistinu događa jer u ovom svijetu kakav je zaista je teško pronaći prave prijatelje kao prvo, a zatim i svoju tzv. bolju polovicu jer je prestrašno kakvih ljudi ima koji su materijalistički nastrojeni, koji gledaju kako da Vas iskoriste ili jednostavno gube vrijeme s Vama. Čast iznimkama, ali imam jako malen broj ljudi za koje mogu reći da nisu takvi. Ljudima vjerojatno vrlo brzo dosadi gluma ili se pokažu u pravom svjetlu i padnu nam u očima, pa sam s toga uvijek na oprezu i odlučio sam kako više neću samo tako jednostavno svakoga puštati u svoj život jer nema smisla. Okružiti se najpozitivnijim ljudima na koje uvijek možete računati iako znam da je u današnje vrijeme dosta teško biti optimista, no ukoliko si želite najbolje tada ćete i postupiti tako, baš kao što je i najveći problem u ljudima što sebe ne mogu prihvatiti takvi kakvi jesu i u situacijama kojima jesu.

Osim svega navedenoga dosta dugo nisam ništa objavljivao jer radim na projektu za otvaranje svojeg ugostiteljskog objekta i to je nešto što mi je opet život okrenulo na bolje, ali i stresniji dio života, jer nije jednostavno samo tako raditi na takvom i sličnom projektu. Pisanje normativa me strašno umara, većina trgovačkih lanaca ne želi mi poslati veleprodajne cijene kako bih ih mogao sastaviti što mi malo dodatno otežava. Kao koncept cijelog projekta odustao sam od slastičarnice što ne znači da slastica neće biti. Objedinjivati će europsku hranu uključujući slano,slatko i smoothi-je i iskreno se nadam da će projekat zaživjeti kroz nekakvih 6-8 mjeseci jer radim na nečemu što nitko nema kod nas u gradu i želim predstaviti ljudima drugu vrstu hranu kakvu ne mogu ovdje konzumirati, a i ono najbitnije da sam sebi budem šef, jer ako pratite redovito moj blog mogli ste primjetiti kakve sam sve stvari prolazio i za kakve poslodavce sam radio i mislim da je tomu došao kraj. 

12.05 sam slavio rođendan s najužim i najdražim ljudima i to mi je jedan od najboljih do sada i mislim da ću ga jako dugo pamtiti. Mnogo sam pametniji i mudriji nego li lani, te sam se  tako i počeo postavljati prema određenim stvarima,ljudima, situacijama...

Odlučio sam se za ovu turbo čokoladnu tortu s kremom od naranče. Recept kao i sam recept nije ništa novo izmišljeno, no sama kompozicija svega uključujući i okus mi se jako svidio, a i većini koji su je imali priliku isprobati. Sutra idem do prijatelja pa ćemo je opet raditi i jedva čekam da je i njegovo društvo isproba. Po pitanju zahtjevnosti i nije baš toliko teška za izradu koliko je bitna priča oko biskvitnog tijesta i krema za nadjevanje. Dosta je zasitna, ne može se puno pojesti je, ali mislim da će se svim ljubiteljima čokolade svidjeti, pa da napokon skratim priču i da se prebacim na recept. 

Sastojci potrebni za biskvitno tijesto :

( koristio sam za cjelokupni normativ dva okrugla  kalupa 30 fi jer se dobije dosta puno biskvitnog tijesta i pekao bi se satima, pa je zato smjesa i prepolovljena ) 

  • 380 g glatkog bijelog brašna
  • 170 g gorkog kakaa ( koristio sam "Kraš" )
  • 1/2 čajne žličice sode bikarbone ( preporučujem da koristite onu iz ljekarne jer u njoj nema aluminija)
  • 1 jušna žlica praška za pecivo ( bio&bio iz Interspara )
  • 1 čajna žličica soli
  • 580 g šećera kristala
  • 180 ml ulja
  • 4 jaja ( manja )
  • 360 ml mlaćenice ( u postupku pročitajte kako je kod kuće možete napraviti )
  • 360 ml vruće vode
  • 2 vrećice vanilin šećera ( kao zamjenu sam koristio domaći aromatizirani vanilin šećer )
  • korica jedne naranče 
  •  
  • + sok od naranče i malo mlijeka ( za poškropiti pečene biskvite )

Sastojci potrebni za curd od naranče :

  • 125 ml soka od naranče
  • 1 jušna žlica limunovog soka
  • 2 žumanjka + 1 cijelo jaje
  • 80 g šećera kristala
  • 60 g maslaca
  •  
  • + 300 ml slatkog vrhnja za šlag ( koristio sam 'z bregov )
 

 Sastojci potrebni za čokoladnu kremu :

  • 400 g čokolade za kuhanje ( ovdje sam koristio 300 g s 45% udio kakaa i jednu od 52% )
  • 300 ml slatkog vrhnja 
  • 1 jušna žlica Votke
  • korica jedne naranče
  •  
  • + 300 ml slatkog vrhnja 
  •  
  • + 200 g čokolade za kuhanje i 200 ml slatkog vrhnja ( za gornji ganache i ukrašavanje njime )

Postupak :

Brašno, kakao, prašak za pecivo i sodu prosijte zajedno, te im dodajte šećer i vanilin šećer i kuhačom ili rukama još jednom dobro izmiješajte da se sastojci povežu. Što se mlaćenice tiče u mlijeko dodajte 4 jušne žlice limunovog soka, malo promiješajte te ostaviti cca 30 minuta sa strane da se mlijeko malo zgruša. U prethodnu smjesu dodajte gotovu mlaćenicu, ulje,  jedno po jedno jaje, te lagano pjenjačom umiješajte i pred sam kraj vruću vodu. Pred kraj ubacite rum i narančinu koricu.
Dobivenu smjesu točno podijelite na dva jednaka dijela te ulijte u okrugle kalupe koje ste prethodno premazali s tankim slojem ulja i  posipali kakaom. Pecite ih na 180 C nekakvih 40-50 minuta svaki i ovisno i pećnici kakvu imate. Ukoliko niste sigurni da li je do kraja pečen po sredini lagano drvenom čačkalicom malo probodite i ukoliko na njoj ne ostane sadržaja biskvita, pečen je. 

Kad se ispeku ostavite ih da se dobro ohlade, izvadite iz kalupa i oba prerežite na dva jedna dijela. Ja sam koristio tri komada, a četvrti nisam koristio već ga iskoristio kao dekoraciju na torti, a ostatak sam smrznuo kad budem tokom ljeta radio trifle. 


Za curd od naranče sve sastojke osim maslaca ubacite u dublju posudu, te stavite kuhati na paru, pažljivo miješajući . Kad se zgusne curd je gotov, a na kraju ubacite maslac i ostavite da se ohladi i stegne prekriveno prozirnom folijom i to kad se ohladi, a u međuvremenu malo miješajte dok se ne ohladi kako se ne bi napravila korica.  300 ml slatkog vrhnja istucite , te tome dodajte curd pažljivo miješajući kako ne biste dobili maslac. Ostavite sa strane prije nego li je počnete premazivati po biskvitu.

Za kremu od čokolade u slatko vrhnje dodajte narančinu koricu, a čokoladu izlomite na jednake dijelove. Slatko vrhnje zagrijavajte sve dok se ne počne lagano isparavati, a zatim maknite s vatre, te dodajte čokoladu i ostavite koju minutu, a zatim lagano miješajte sve dok se čokolada u potpunosti ne otopi. Pred kraj ubacite Votku i ostavite sa strane da se ohladi, no pazite da se previše ne stegne. Istucite 300 ml slatkog vrhnja, te pažljivo umiješajte ganache. 

Složite prvi izrezani biskvit te ga namočite s narančinim sokom i mlijekom. Dodajte čokoladnu kremu, biskvit, čokoladnu kremu, kremu od naranče i zadnji treći dio biskvit ( treći u mojem slučaju), ali možete slagati red čokolade, pa red kreme od naranče i to tako 2x.
S obzirom da sam imao viška kreme od naranče, poslužio sam je kao dodatak pečenom cheesecake-u. 

U konačnici to bi izgledalo ovako :



I za sam kraj finalni izgled cjelokupne torte. Iskreno se nadam da ću pronaći vremena i natipkati Vam recept za macaronse koje sam također opet radio, ali za rođendan i ukomponirao kao dekoraciju. Za sva dodatna pitanja i nejasnoća slobodno se javite, a ja se idem dalje nastaviti zabavljati s projekom kojega ću Vam i jednog dana prezentirati. :) 








UPDATE ( 20.05.2015.g )

Nakon trećeg puta barem po mojem mišljenju uspio sam je dovesti do savršenstva i mislim da će se danas-sutra pronaći i u mojim vitrinama koju ćete moći kušati. :)












[Vrt u kući: ] Aerogarden

$
0
0

Ovog puta nema recepta, već ću napisati jednu recenziju i jednu stvar s kojom se bavim već malo više od dva mjeseca. Da mi je netko rekao prije godinu dana da ću u svojem dnevnom boravku imati svoj osobni vrt rekao bih mu/joj da se šali jer ne znam niti sam kako bi se to izvelo. Možda bih i shvatio da nešto zasadim od bilja u manjim teglicama no to opet ne bi bilo to. Ovako u jednom aparatu imam posađeno više začinskog bilja, ne zauzima puno prostora, nema problema i razmišljanja da li imam dovoljno zemlje, nema problema s prljavštinom i sa zemljom. Sve je totalno praktično i funkcionalno. 
Da nemam AeroGarden mislim da bih i dan danas vodio rat s nedovoljno kupljene zemlje, a naročito s ovim vremenom kad nema dovoljno sunca, kiše svaki dan padaju i sl. 

Tu bih sad ušao u jednu raspravu, točnije jednu teoriju zavjeru kako Amerikanci opet pomoću Harpa i Chemtrailsa igraju se s vremenom baš kao i prošle godine kad su na Balkanu bile izazvane poplave i to sve kako bi jednostavno bili prisiljeni da sadimo gmo proizvode gdje bi nam kao fol zlotvorska firma Monsanto "pomogla" tj. darovala svoje gmo sjemenke za koje već i dan danas znate tko su i s čime se bave. Chemtrailsi nas špricaju avionima, ostaju tragovi na nebu, a ti tragovi u sebi sadržavaju teške metale koji padaju na zemlju, zagađuju i truju naše biljke, a prvenstveno nas. HARP se igra s vremenom i donosi nesnosne kiše tokom cijele godine, sunca je sve manje i nama svima prodaju priču kako to rade za dobrobit cijele Zemlje. :D Yeah righ. Samo teške naivčine bi povjerovale u takve priče. 
Cijelu kompaniju Nestle neću niti spominjati, nikoga ne mrzim, ali za njih nemam riječi kojima bih ih opisao, naročito onda kada su prije nekoliko godina objavili da voda ne bi trebala biti čovjekovo osnovno pravo i da bi je morali plaćati. Mislim, a što sad radimo, nemamo je sigurno besplatno, svi je plaćamo?!

S AeroGardenom tu nemam problema. Vrlo jednostavan je za spojiti, dobijete detaljna uputstva, manje posudice u kojima već imate 7 komada pripremljenih začinskih bilja, nazive i naljepnice, te za koliko tjedana će i što početi klijati i rasti.

A ovako je to krenulo kod mene : 



 Možete saditi bilo koju vrstu začinskog bilja, cherry rajčice, salatu, cvijeće, što god Vam dušu poželi. :)
Isto tako u paketu dobijete i dvije bočice tekućine koje su kao nekakvi vitamini i dodatci koji posješuju rast bilja i hrane ih. Radi na principu vodene pumpe. U kućište se dodaje oko 3l vode, a u nju zatim taj prihranjivač. Na aparatu isto tako možete odabrati što ste zasadili, te će on automatski Vas upozoravati kad treba dodati prihranjivač ili dodati vode i sl. 

I tako je polako krenulo rasti.... :) 




Iako bez ikakvih problema i dalje rastu, nema nikakvih bijelih točkica po bilju, zdravo je, predivno miriše to za mene opet ne znači da ih treba zanemariti. Dapače i oni su živa bića kojima se trebate obraćati, pričati im, svaki ih dan promatrati i diviti im se.

Kako bilje sve više i više raste moći ćete tokom otvaranja vidjeti i korijenje koje je izbacilo i to sve opet ponavljam bez prave zemlje - samo spužvica u kojoj raste, vode i prihranjivača.


Ovo je drugačiji AeroGarden, ali na isti način je i kod mene. 
I tako kako tjedni prolaze bilje je sve veće i veće. Prvo što će Vam izrasti su dvije vrste bosiljka, dok će za njima krenuti francuski peršin i svježi korijander kojima treba malo više. Kod mene je svježi kopar najsporiji za sada, dok je menta malo brža. Nažalost dobio sam i nekoliko sjemenki koje su bile istrunule pa sam u njih ubacio jednu vrstu salate. Na njihovoj ambalaži stoji kako sjemenke nisu GMO, a s obzirom da jedan odjeljak na AeroGardenu gdje mi ništa nije uspjelo, istrunulo je, zapravo govori da izgleda i nije GMO sjeme, jer takva vrsta sjemena je otporno na sve i svašta. Vi prosudite sami. 




Dodatno što bih savjetovao za AeroGarden je da si nabavite tekućinu s kojom ćete testirati ph vode i znati koliko je dobra ili nije. Nisam baš kompetentan po tom pitanju, ali sve svoje upite možete poslati poslovnici Headshopa-a na njihovu mail adresu, nazvati ih ili ih posjetiti sa sjedište u Osijeku.  

J.J. STROSSAMYERA 39 , 31000 OSIJEK ( preko puta Patike)
Zdenko Mlekmu

Isti možete naručiti na njihovoj web stranici - LINK .



I pred sam kraj kompletno cijela priča o AeroGardenu izgleda ovako :


[Mekane kao duša 2. : ] Kiflice s nadjevom od karameliziranog luka

$
0
0
Kiflice, kiflice, kiflice, kiflice... Još ako imate i odličan recept za iste, onda ste doslovno na konju! Za svoj rođendan sam ih zadnji puta radio i mogu reći da su se gosti doslovno potukli oko njih, a i nisam radio od veće količine brašna. Ova verzija kiflica je malo drugačija u samoj pripremi i dizanju kvascu, a ujedno i jeftinija varijanta s obzirom kako na blogu imam recept za još jedne kiflice samo u njih ide malo više maslaca i jogurta, no okus ne zaostaju jako puno od ovih. 

Uvijek kad nešto objavljujem s dizanim tijestom vratim se u prošlost i sjetim se svojih početničkih koje su jedino po izgledu izgledale kao kiflice, bile su one mekane netom nakon pečenja, a koji sat poslije stvrdnule su se kao kamen. Godinama sam radio kiflice napamet bez ikakve recepture na što bi moj otac uvijek frćkao nosom jer je znao da opet to neće biti to i kao što je moja majka nekada radila. A danas jedva čeka, ma dovoljno mu je samo da spomenem kiflice, jedva dočeka da ih napravim. Već dosta dugo godina znam i pametniji sam i nema više ničega da se napamet radi jer i dizano tijesto"ulazi" pod slastičarstvo i pekarstvo i zbilja se treba držati točnih omjera i normativa,a  rezultate ćete vidjeti kad ih budete kušali. Nakon ovih mislim da više nećete puno po internetu i novinama tražiti recepte za iste jer kad budete ove isprobali, pa čak i s nadjevom koji sam upotrijebio doslovno će Vas oboriti s nogu. 

Kad je nadjev u pitanju i ovog puta sam pokušao ubaciti nešto drugačije i inovativnije jer iskreno muka mi je više od dizanog tijesta koja su punjena s šunkom i sirom trapistom, baš kao i kod punjenih mesa i sl. Upotrijebio sam polusušenu kobasicu, karamelizirani crveni luk, sir trapist i sitnije komadiće maslaca. Oborio me s nogu, a ukoliko volite slatkasto-slane kombinacije vjerojatno će Vam se svidjeti i ovaj nadjev. 

Što se tiče privatnih stvari, Munchies je u fazi pauziranja trenutačno, jer moramo obaviti jedno gastronomsko putovanje u London, te ćemo nakon toga krenuti u fazu s daljnom izradom i projektom. Normativ sam uduplao jer znam da će planuti kao svjetlost, iako sam samim time i sebi zadao dodatnog posla jer nikako izrezati tijesto i stavljati složene nadjev ( 3 komada ), no ukoliko ste strastveni i imate emocije i ljubav prema tome što radite vjerujem da Vam neće biti problema.

Sastojci potrebni za dizano tijesto :

  • 800 g glatkog bijelog brašna
  • 1 kg oštrog brašna
  • 2 kocke svježeg kvasca ( 2 x 40 g )
  • 500 ml mlake-tople vode
  • 500 ml mlijeka
  • 200 ml ulja ( možete bilo koje upotrijebiti, pa čak i kombinirati dva tipa suncokretovog i maslinovog)
  • 4 jušne žlice šećera kristala
  • 150 g maslaca ( za punjenje kiflica - možete i ne morate )

Dodatni sastojci + nadjevi :

  • sjemenke lana, krupna morska sol, origano, sezam, 
  • 3-4 žumanjka + malo mlijeka ( za premazivanje kiflica )
  • polusušena kobasica, sir trapist i karamelizirani crveni luk 


Postupak :

Odvojite dvije jušne žlice glatkog brašna. U mlijeko dvije jušne žlice šećera, te jako lagano i oprezno zagrijavajte na vatri ili u mikrovalnoj. Izvadite van te dodajte brašno i dobro izmiješajte, a pred kraj ubacite svježi kvasac iskidan na sitnije komade, te ostavite sa strane da uskvasne - proradi.
U najdublju plastičnu zdjelu koju imate ubacite dvije vrste brašna koja ste prethodno prosijali. Dodajte ostatak šećera ( druge dvije jušne žlice ) i sol. Rukama dobro izmiješajte, te podijelite na dva jedna dijela kako je prikazano na fotografijama. U jednu polovicu brašna dodajte uzdignuti kvasac, ulje, vodu te kuhačom dobro izmiješajte i ostavite sa strane i kako je na fotografijama prikazano nekakvih 30-tak minuta da se uzdigne.







Kad se uzdignulo postepeno dodavajte brašno sve dok ne dobijete homogenu smjesu.


Umiješano tijesto prebacite iz posude na radnu površinu, te ga dobro izmijesite. 


Od dobivenog tijesta oblikujte manje bule, ovisno koju veličinu kiflica želite, posipajte ih brašnom, te ostavite sa strane da se dižu, dok u međuvremenu već možete početi razvijati krugove i rezati ih u trokute i nadjevati. 


Na svaku kiflicu ( trokutić ) poslažite sitno sjeckane polusušene kobasice, karameliziranog luka, sira trapista i vrlo malene kockice nasjeckanog maslaca. Zarolajte ih, poslažite na masni papir za pečenje te posipajte po želji kao ja i ili kako sam naveo u dodatnim sastojcima. S žumanjkom i mlijekom ih premažite neposredno pred pečenje kako tijesto ne bi upilo tekućinu i kako bi bile što ljepše boje.


Pecite ih na 200 C, cca 20 - 30 minuta, ovisno o vrsti pećnice kakvu imate. 







P.S. Odlične su i sutradan, a to mislim na njihovu mekoću iako i dalje volim podgrijati ih zbog sira kako bi se rastopio. Druge i još jednu verziju kiflica možete vidjeti na ovom LINK


I iste te kiflice samo s drugačijim posipom. :) To bi bilo to ljudi dragi! Do sljedećeg recepta. :)





[3,2,1 PECI : ] Tropsko voće i vanilija

$
0
0

Napokon je i na ovu tortu došao red za koju me nekolicina ljudi tražila recept, no po novoj praksi ne dajem nikome unaprijed recepte, već kad budu bili na blogu biti će - prosto jasno i glasno. Kad ste blogger nije to samo tako sjesti i nešto napisati čisto da bude napisano, barem ja nisam takav,niti se volim prisiljavati već kad sam po sebi zaključim da je vrijeme za nešto novo i dosad neobjavljeno.

Ukoliko ste pratili RTL show 3,2,1 peci onda ste isto i tako ovu tortu mogli primjetiti. Zadana tema je bila tropsko voće i krema od vanilije ( slastičarska krema ) . Puding je svima bio strogo zabranjen, kao i svi drugi gotovi prašci i smjese što nam je svima malo više zakompliciralo odabir slastice. Po meni je to opet bio izazov i da još jednom pokažem kako sam savladao slastičarsku kremu. Po izgledu možda biste i rekli da je komplicirana, no naprotiv. Jedina složena priča u izradi ove slastice je da dobro napravite slastičarsku kremu u koju ćete kasnije dodati maslaca i pri tome paziti da kremu koliko je god moguće iste temperature kao i maslac koji se naknadno dodaje. Kao i kod svakog zadatka, pa i ovoga opet sam naučio nešto novo i uvidio neke svoje greške koje danas postoje jer čovjek uči sve dok je mlad pa umre u neznanju opet kako bi moj otac rekao.

Iako ova torta nije ušla ni u top 3 ja sam jako bio zadovoljan s ishodom s razlikom od Malakoff torte koja se nije uspjela stegnuti na vrijeme i po sebi znam da je mnogo teže i složenije raditi slastice kad si ograničen vremenom, no i s vremenom se to da ispraviti i popraviti, biti bolji, vještiji i mudriji.
Previše sam i samokritičan, a pred drugima koji se vole praviti pametni uvijek ih ugasim po svakom pitanju kad je pitanje o kuharstvu i slastičarstvu jer ne želim ničije savjete slušati, a ne naročito od ljudi koji su gori od mene, dok ću svačija iskustva uvijek saslušati, podijeliti ih s drugima i međusobno učiti. Dakle torta se sastoji od doljnjeg pečenog biskvitnog tijesta, slastičarske kreme uz dodatak sezonskog voća tipa jagoda,a zatim kiwi-ja i manga i na samom kraju još jednog klasičnog biskvitnog tijesta koji se u pećnici ispeče na pola, pa se na taj polupečeni biskvit stavljaju tučeni bjelanjci i još dodatno steže u hladnjaku.

Ako se mene pita, a nije se pitalo jer se radilo o show-u, torta je trebala barem preko noći odstojati, no konzumirana je nakon 1,5h stajanja, što je po meni apsolutni apsurd. Sva sreća i na svu sreću s takvim ograničenim vremenskim razdobljem  dobro da nismo imali i zadanu temu krempita i kremšnita jer mislim da bi žiri tada konzumirao sve tople! :D  To naprosto nije 3,2,1 kuhaj da možeš pojesti toplo ili ako se ohladi dodatno podgrijati, samo što očigledno nitko od produkcije taj koncept nije shvaćao, sve se radilo kako nije trebalo biti, s time da su i rezultati kod nas većine bili poražavajući. No pustimo to sad sve sa strane i krenite s izradom torte. Umjesto navedenog voća možete koristiti bilo koje sezonsko ili ono koje najviše volite. ;)

Malo opuštanja i zezanja tokom izrade zadatka tropskog voća i vanilije.



Sastojci potrebni za biskvitno tijesto ( kalup 26 fi ) :
    •  4 jaja
    •  160 g brašna
    •  130 g šećera
    •  korica limuna
    •  1 žlica praška za pecivo
    •  dva zrna soli
    •  3 bjelanjka
    •  50 g šećera


    Sastojci potrebni za slastičarsku kremu :

    •  3 žumanjka
    •  500 ml mlijeka
    •  60 g gustina
    •  170 g šećera
    •  1 mahuna vanilije
    •  250 g maslaca    
    •  300 ml slatkog vrhnja
        
            listići badema ( za obrub torte i kao dekoracija )

     Dodatni sastojci : 

        jagode, kiwi, mango ( možete koristiti i bilo koju drugu vrstu voća po želji, sezoni i   sl. )

    Postupak :

    Izmiksajte jaja sa šećerom.Zatim lagano umješajte prašak kojeg ste prosijali zajedno sa brašnom.Za aromu možete dodati koricu limuna.I naravno kao i u sva  tijesta malkicu soli.

    Ovo tijesto podjelite na dva dijela.

    Dno okruglog kalupa(promjer 26) obavezno obložite pek papirom,izlijte prvi dio smjese i pecite u prethodno ugrijanoj pećnici na 180 stupnjeva petneastak minuta.


    Posebno izmiksajte  tri bjelanjka s šećerom, ne smije vam biti prečvrsto.Ostatak smjese izlijte na pek papirom obloženi okrugli kalup,i po njemu lagano prelijte umućene bjelanjke,pazite da Vam se ne pomiješaju tijesta. Ovaj drugi biskvit pecite malo duže 20-25 minuta.

    Za slastičarsku kremu u mlijeko stavite prerezanu mahunu vanilije (prethodno istružite sjemenke u mlijeko).Pustite mlijeko da zakuha,kada je zakuhalo mlijeko odvadite mahune.
    Umješajte (ručnom pjenjačom) jaja,šećer i gustin i lagano sipajte u provrelo mlijeko,miješajte dok se krema ne zgusne.

    Kada se krema zgusnula prekrijte je prozirnom folijom da ne uhavti koricu.





    Sada ste dobili temeljnu slastičarsku kremu,u nju po želji možete dodati dobro izrađeni maslac ili slatko vrhnje.Ako želite laganiju kremu onda dodajte slatko vrhnje tako da dobro ohladite kremu i vrhnje ,povežete pa dobro izmiksate.

    Ako pak volite kremastiju tada će te dodati maslac,tako da vam krema i maslac budu sobne temperature. Ovaj postupak je bitan da vam se krema ne bi "isjekla".

    Kada su vam se kreme ohladile i biskviti slijedi slaganje i filovanje.Stavite postolje za tortu.

    Najprije prvi biskvit zatim stavite oko biskvita obruč,pa premažite 1/3 kreme,zatim polovicu jagoda prerežite po pola,uz rub obruča posložite ravni dio jagoda.Ostatak jagoda rasporedite po sredini torte.Prekrijte ostatkom kreme.




    I na kraju drugi biskvit.Sve skupa pospite šećerom u prahu.Obruč skinite prije posluživanja i po želji posipajte sitno sjeckanim pistacijama. :)




Viewing all 70 articles
Browse latest View live